tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

İdrar

Böbreklerde kanın süzülmesi sonucu mey­dana gelerek üreterler yoluyla mesaneye geçip biriken ve uretra yoluyla da dışarıya atılan sıvıya idrar denir. İdrar veya başka bir deyimle sidik, kendine has ko­kusu bulunan, sarı renkli, özgül ağırlığı i 025 olan bir sıvıdır. İdrar kandan mey­dana gelmesine karşın ona hiç benzemez oma yine de her elemanı kandan türer.
Sağlıklı durumda bileşimi belirli sınırlar içinde değişmez ve idrar tahlili yaptırmak lıastalık teşhisinde çok yararlı bir yöntem-ıSr İdrarın % 90 dan fazlasını su, diğer bölümünü ise içinde erimiş maddeler oluş­turur. 24 saat içinde vücudumuzdan yaklaşık 1.5 litre idrar ve 60 gr. kadar erimiş katı modde atılır. Bunun 30 gramı üre, 15 gramı tuz, geri kalanı ise çeşitli asitler, kreatinin ve potasyumdur. Normal idrarın kehribar sarısı rengini meydana getiren çeşitli pigmentlerdir (urobilin, urobilinojen, bilirubin) ve bu renk idrarın yoğunluğuna, alınan besinlere, ilaçlara ve hastalıklara göre değişir.
İdrarla dışarı atılan üre organizmadan azotlu maddelerin yani proteinlerin yıkıl­ması sonucu ortaya çıkan zehirli bir mad­dedir. Böbrekler iyi çalışmazsa, diğer ze­hirlerle birlikte kanda birikir ve üremi deni­len tabloyu meydanc getirir. İdrara amon­yak kokusunu veren de idrarda amonyum karbonat haline gelen üredir.
Normal idrarda protein (albümin) kan ya da şeker bulunmaz. Hastalıkları teşhis amacıyla yapılan idrar muayenelerinde pro­tein, şeker aranır, özgül ağırlık ve 24 saat­lik miktar tayini yapılır. İdrar santrifüj edi­lir, sedimentte toplanan tortu, mikroskop­la incelenir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular