tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

İklim Değişimine Doğum Kontrolü

İklim değişimiyle birlikte seyreden sorunlarla mücadelenin en ucuz ve kolay yönteminin doğum kontrolünden geçtiği bildiriliyor.

London School of Economics’in bir araştırmasına göre, doğum kontrolü, iklim değişimiyle gelişen sorunları önlemede geleneksel yeşil teknolojilerden beş kat daha ucuza geliyor.

Aile planlaması ihtiyacını karşılamak, istenmeyen doğumları yüzde yetmişiki azaltırken, 2050’deki olması beklenen dünya nüfusunun yarım milyar daha az olmasını sağlayabilecek.

iklimdeğişimidkyöntemiGelecek kırk yılda aile planlamasına harcanacak her dört sterlin (yaklaşık On TL) karbondioksit emisyonunu bir tondan fazla azaltacakken, aynı hedefe varmak için düşük karbon teknolojilerine en az ondokuz sterlin harcamak gerekecek.

Birleşmiş Milletler öngörülerine göre, dünyadaki hamileliklerin yüzde kırkını istenmeyen hamilelikler oluşturuyor.

Araştırmada, temel aile planlama ihtiyacının karşılanması hâlinde, 34 milyar ton karbondioksit emisyonu tasarrufu yapılabileceği, bunun da ABD’nin yıllık emisyonunun 6 katına, Britanya’nın yıllık emisyonunun 60 katına eşit olduğu belirtildi.

Raporda, bu hesaplar çerçevesinde aile planlamasının emisyonun azaltılmasında en öncelikli yöntemler arasında görülmesi gerektiği sonucuna varıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular