tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Kanser Tedavisi

Birçok kanser türü vardır ve bunların birçoğu aynı şekilde davranmaz ya da aynı tedaviye yanıt vermez. Kanser tedavisinin amacı, kanseröz (kanserleşmiş) hücreleri öldürmek ancak sağlıklı hücrelerin zedelenmesini engellemektir; bu, nadiren gerçekleşir.

Kanseri (tümörü) öldüren çoğu tedavi, aynı zamanda sağlıklı hücre ve dokuları da zedeler. Genelde, vücutta ne kadar çok kanser hücresi varsa, hayatta kalma olasılığı da o kadar azdır. Bu nedenle, tedaviler mümkün olduğunca çok kanser hücresini almayı ya da öldürmeyi amaçlar.

Geleneksel kanser tedavileri; kanser hücrelerinin bir çoğunu keserek almayı (cerrahi (ameliyat) ), kanser hücrelerini hedef alan radyasyonu (radyasyon terapisi), kanser hücrelerini öldüren ilaçları (kemoterapi) ve bazı kanserler için hormonları ya da hormon bloke edici ilaçları kapsar.

Kanser Cerrahisi (Ameliyatı)
Cerrahi (ameliyat), çok sayıda kanser hücresi bir bölgede bir arada bulunduğunda (genellikle primer tümör) ve cerrah bu bölgeye ciddi hasara neden olmaksızın ulaşabildiğinde kullanılır. Cerrahi (ameliyat), tüm kanserlerin yaklaşık olarak yansını tedavi etmek için kullanılır.

Kanserin ne derece yayılmış olabileceğini belirlemek için, cerrah sadece görünen kanseri (tümörü) değil, kanserin (tümörün) çevresindeki sağlıklı görünen dokunun bir kısmını da alır.

Cerrahlar, kanser hücrelerinin yakındaki lenf bezlerine de yayılmış olup olmadıklarım görmek için sıklıkla yakındaki lenf bezlerini de alırlar. Kanser lenf bezlerine yayılmışsa, kanserin vücudun diğer kısımlarına da metaztas yapmış olma olasılığı daha yüksektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular