tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Kanserden Korunmada Turunçgillerin etkisi

Son araştırmalar kabuklarıyla tüketilen mandalina, portakal ve limonun kanseri önlediğini gösteriyor. Turunçgillerin kabuğunda bulunan bir madde, vücuttan arsenik, kurşun, cıva gibi zararlı maddelerin de atılmasını sağlıyor.

cvitamini

Prof.Dr.Erkan Topuz cevaplıyor:

Soru: Hastamızın kemoterapiye başlaması gerekiyor mu?

Bir yakınımız (50) yaklaşık 1 yıl önce kolon kanseri ameliyatı geçirdi. 6 Ay sonra rutin kontroller sırasında karaciğerinde metastaz tespit edildi. Ameliyatla tümör alındı. Fakat 2 ay sonra karaciğer matestazı tekrarlayınca yeniden ameliyat olmak zorunda kaldı. Doktor şimdi 4 kür kemoterapiye başlanması gerektiğini söylüyor. Ancak hastamız ne yapacağını şaşırmış durumda. Siz ne tavsiye edersiniz. BİRSEN BULUT

Cevap: Kolon kanserinin en önemli sebepleri şunlar:

Kabızlık, aşırı kırmızı et tüketimi, fazla tuzlu besinler, katkı maddesi içeren besinler, hareketsizlik ve bağırsak polipleri. Amerika’nın Kaliforniya ve Hawai eyaletlerinde 85 bin erkek, 100 bin kadın üzerinde 7 yıl süren bir çalışmaya göre, sebze-meyve ağırlıklı beslenenlerde kolon kanseri riski daha az. 2008 Eylül ayında yapılan bir başka çalışmada bol meyve sebzeyle beslenmek, kırmızı etten uzak durmak kolon kanseri riskini ciddi biçimde düşürüyor.

Teşhis ve tedavi yöntemlerine gelince…

Kolon kanseri kolonoskopiyle teşhis edilir. Bilgisayarlı tomografiyle de matestazlar tesbit edilir. Karaciğer matestazı varsa kolon ameliyatı sırasında karaciğerdeki tümör de çıkarılabilir. Hastanızda 2 kez karaciğer matestazı olmuş. Ancak ameliyatla çıkarılabilecek niteliklerde olduğu için şanslısınız. Matestaz olduğu için hastanızın 4-6 kür kemoterapi görmesi şart. Bugün en çok kemoterapi ve hedefe yönelik ilaçların bulunduğu kanser türü kolon kanseridir. Hastalar iyi bir tedaviyle matestaz olsa bile uzun yıllar yaşayabilir hatta hastalıktan temelli kurtulabilir. Hastanıza bağışıklık sistemini güçlendirmesi için önerilerim şunlar:

2008’de yapılan bir çalışma, mandalina, portakal, limon gibi turunçgillerin kabukları ve meyvesinden elde edilen citruspektin adlı bir madde metastazları ve tümörün büyümesini durduruyor. Aynı zamanda vücuttan arsenik, kurşun, cıva gibi toksik maddelerin atılmasını sağlıyor. Bu meyveleri kabuklarıyla mikserden geçirdikten sonra kaşıkla yiyebilirsiniz.

Karaciğer metastazına milk thistle(devedikeni sütü kapsülü), dandelion(karahindiba hapu), boswellia bitkisi hapı, burdock(dulavrat otu tableti) shiitake mantarı hapı, corilous versciolor mantarı hapı yararlı olabilir. Kolon kanserinde folik asit ve kalsiyum da faydalı destekler arasındadır. Doktorunuza danışarak bu destekleri dönüşümlü kullanabilirsiniz. Kemoterapi sırasında en önemli sorun kabızlıktır. Bunu önlemek için sabahları aç karnına 4-5 tane hurma, 4-5 tane kuru kara kayısı ya da kuru kara erik yiyin. Bu meyveler hem vücut direncinizi artıtı hem de kanserden korur. Havuç sizin için çok yararlı bir besin. Salatasını bol miktarda tüketin. Her gün organik elma, ananas yemeye çalışın. Bol miktarda maydanoz yiyin. Haftada 2-3 kez kurubaklagil tüketin, yeşil mercimeğe öncelik verin. dandelion(karahindiba hapı) karaciğer hastalıklarında çok önemli bir ilaç. Doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz.  Kemoterapi gördüğünüz için kan tablonuza dikkat edin. Kan değerlerinizin düşmemesi için haftada 1 kez karaciğer ızgara, 1 kez yağsız kırmızı et, hergün bol miktarda kuru kara üzüm tüketin. Meyveleri posasıyla tüketin. Kilo kaybınız varsa meyve suyu da içebilirsiniz. Katkı maddeleri içeren gıdalardan uzak durun. zeytinyağını tercih edin. 1 Çay bardağı zeytinyağına tarçın, kekik, organik elma ve ayva kabuğu, balsamik sirke ya danar ekşisi karıştırarak gün içinde tüketin. Bu karışım immün sisteminizi güçlendirecektir. Araştırmalar zeytinyağının kanserde de etkili olduğunu gösteriyor. Haftada 3 avuç arpayı güveç, çorba ya da bulgur içinde tüketin. Hergün 1 çorba kaşığı taze çekilmiş keten tohumu tüketin.

Soru: Yüksek ateş ve titremenin sebebi ne olabilir?

Babama yaklaşık bir sene önceden klaskin tümörü(safra yolları kanseri) tanısı konuldu. Babam ameliyata alındı ancak tümör çıkartılamadı. sadece safra yolları tıkandığı için stent takıldı. Babam iki günde bir yüksek ateş, titreme sorunu yaşıyor. Acaba bu şikayetlerin sebebi ne olabilir. LEVENT YÜKSEL

Cevap: Muhtemelen immün sistemi bozukluğundan hastanızın ateşi çıkıyor. Klaskin kanserinde sarılığın ortaya çıkmamasına dikkat etmek lazım. sarılık yoksa ikili ya da üçlü antibiyotiklerle ateş kontrol altına alınmalı. Mutlaka onkoloğunuza başvurun. Çekilen filmlerde büyüme varsa tümöre ya ameliyat ya da kemoterapiyle müdahale edilecektir. Bu tip tümörlerde çok nadir olarak radyoterapi denenebiliyor. Babanız karaciğerini korumak için milk thistle(devedikeni sütü kapsülü), dandelion(karahindiba hapı), burdock(dulavrat otu) gibi besin destekleri kullanılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular