tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Kusma

Midedekilerin ağızdan güçlü bir şekilde püskürtülerek çıkarılması olayına kusma denir. Nedenleri sayılamayacak kadar çok­tur. Deniz tutmuş bir kimsede kusma, den­ge organında bir rahatsızlanma sonucu olabilir. Karna, gelen ağır bir darbe gibi şiddetli bir ağrı da kusmaya neden olabilir. Duyularla ilgili fizyolojik faktörler de kus­mayı oluşturabilirler. Örneğin hoş olma­yan bir koku, rahatsız eden bir görüntü, bulantı ve kusma yapabilir.

Bazı beyin tü­mörlerinde ise bulantısız kusma vardır. Kusmaya yakın bazı sinirler uyarılır ve midenin alt kısmında onikiparmak barsağına açıldığı yerde bulunan mide-bağırsak kapağı yani pilor,besinlerin barsağa geçişi işlemini otomatik olarak durdurur. Bunu takiben mide duvarından kalkan dalgalar mideyi normal geçişin aksi yönünde, yani yukarıya doğru kasılarak hareket ettirirler. Şahıs derin bir soluk aldıktan sonra mide ve diyafragmasını güçlü bir biçimde ka­sarak midesindekileri yemek borusu yoluy­la ağızdan dışarı atar. Kusma hızla gelişen bir olaydır ve bu arada bazı besinler bur­na kaçabilir. Kusma bir hastalık olmayıp çok kere bir hastalığın belirtisidir. Fizyolojik kusmalar dışında, kusmanın nedeni araştırılmalı ve bunu doğuran hastalık tedavi edilmelidir.

bulanti-kusmaBulantı ve kusma sindirim ve bağırsak hastalıklarının, ortakulak enfeksiyonunun, migrenin, hazımsızlığın ve diğer birçok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Baş ve karın ağrısı ile birlikte seyreden ve kusmaya neden olmayan bulantı, stres ve gerginliğin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Yüksek ateş ile birlikte görülen kus­ma vakaları gıda zehirlenmesinin belirtisi olabilir. Bazı çocuklar öksürük ve soğuk algınlığı gibi durumlarda da kusma ihtiyacı hisseder. Bunun nedeni vücutta oluşan aşırı miktardaki balgamdır. Bulantı ve kusma uzun süre devam etmediği sürece tehlikeli sonuçlara neden olmaz. Kusan bebek ve çocuklar su kaybına uğrarlar. Bu gibi durumlarda bol su takviyesi yapılması oldukça önemlidir.

Tedavi:

Bulantı ve kusmanın sebebi ne olursa olsun, tedavi genellikle hep aynıdır: ha­fif yiyecekler ve bol sıvı tüketimi. Kusma sonrasında çocuğunuza verebileceğiniz en faydalı sıvı sudur. Çocuğunuz yiyip içtiği her şeyi kusuyorsa, ishalse ve su kay­bına uğradıysa, özel bir sıvı karışımı hazırlayabilirsiniz. Bu karışım için 500 ml su, 1 yemek kaşığı şeker ve bir tutam tuz gerekmektedir. Karışıma güzel bir tat vermek için biraz limon ve böğürtlen suyu ilave edebilirsiniz. Çocuğunuz bu karışımı bitir­dikten sonra, yenisini hazırlayın. Çocuğunuz özel olarak hazırladığınız bu sıvıyı da çıkarıyorsa, şuanın hepsini bir anda içirmek yerine, azar azar ve pipet kullanarak içirin. Bu şekilde çocuğunuzun midesinin rahatlamasını sağlamış olursunuz. Be­beklerin sıvı kaybını gidermek için yarım yağlı süt kullanılabilir.

Bulantı ve kusma 24 saat içinde geçmiyorsa, çocuğunuza bir şeyler yemesi ko­nusunda ısrar etmeyin. Çocuğunuzun bulantısı geçmiş olsa bile, kendisine verece­ğiniz ilk yiyecek yağsız ve kızarmış bir dilim tost ekmeği olmalıdır. Daha sonra hiç­bir şey yemeden 1 saat beklenilmelidir. Çocuğunuz bir saat içinde kusmuyorsa, ikinci dilimi de verebilirsiniz. Çocuğunuza vereceğiniz herhangi bir gıda maddesi, bulantıya neden oluyorsa, bu yiyeceğin tüketilmesi konusunda ısrar etmeyin. Ço­cuğunuz bir şeyler yemeye devam ettiğinde, yeniden kusmaya başlıyorsa, kendi­sinden hiçbir şey yememesini rica edin.

Bulantı ve Kusma için önerilen modern tıp tedavileri
Çocuğunuza sıvı takviyesi yapılır. Kusma devam ederse, çocuğunuz hastaneye kal­dırılır. Çok ciddi vakalarda, “antiemetik” ilaçların kullanımına başlanır.
Çocuğunuz hiçbir neden olmaksızın kusuyorsa ve bu duruma aşırı balgam ve ateş de eşlik ediyorsa, acilen doktorunuzu görmeniz gerekmektedir.

Doğal sağlık tedavileri
■ Bulantı ve kusma gibi durumlarda çocuğunuza koklatacağınız nane ve lavan­ta verin, rahatlamasına neden olacaktır.
■ Bir bardak böğürtlen ya da papatya çayı hazırlayın ve soğumaya bırakın. Ha­zırladığınız çayı çocuğunuza yudum yudum içirin. Papatya ve böğürtlen çay­ları çocuğunuzun bağışıklık sistemini harekete geçirir ve sindirim sistemini rahatlatır.
■ Çocuğunuzdan bir parça taze zencefil çiğnemesini isteyin. Bu şekilde midesi­nin düzeldiğini göreceksiniz. Taze zencefil özellikle de yolcuklarda kusan ço­cuklar için oldukça etkilidir.
■ Homeopati alanında kullanılan tedaviler de bulantı ve kusma için oldukça etkili­dir. Çocuğunuz sürekli bulantı ve kusma ihtiyacı olduğu konusunda şikâyet edi­yorsa, homeopati tedavileri uzun vadeye yayümalıdır. Aşağıdaki tedaviler bulantı ve kusma durumlarında çocuğunuzun kendisini daha iyi hissetmesini sağlar:
■ Bulantı ve kusmaya eşlik eden ishal vakalarında ve durumu gece saat 2’den sonra daha da kötüleşen çocuklar için homeopati alanında kullanılan arse­nik maddesi tercih edilebilir.
■ Kusmak çocuğunuzu rahatlatıyorsa ve bulantısını hafifletiyorsa, homeopa­ti alanında kullanılan “Nux Vom.” adlı madde kullanılabilir.
■ Homeopati uzmanları tarafından tütün kullanılarak üretilen özel bir mad­de bulantı ve kusmayı giderir. Bu madde özellikle de yolculuk sırasında gö­rülen bulantı ve kusmalara iyi gelmektedir.
■ Midede yanma hissi olduğunda, aşırı su içme isteğini takip eden kusma va­kalarında homeopati alanında kullanılan fosfor maddesi tercih edilebilir.
■ Aşırı yağlı yiyeceklerin neden olduğu bulantı ve kusma vakaları için rüzgâr­gülü bitkisi kullanılabilir.
■ Kusma ile rahatlamayan ve bir saati aşkın süredir karın ağrısı çeken çocuk­lar için bıldırcın otu kullanılabilir.
■ Başa alınan bir darbe sonucunda ortaya çıkan bulantı ve kusma vakaların­da dağ öküzgözü (arnika) kullanılabilir.
■ Bach çiçek terapileri çok uzun süren kusma olaylarında ve stres gibi etkenler­den dolayı ortaya çıkan bulantılar için oldukça uygundur. Çiçek terapileri bu­lantısı olan çocuğun hissettiği paniği ve korku duygusunu da geçirir.
■ Duygusal çalkantılar sonucunda ortaya çıkan ve panik hissi ile daha da artan bulantı ve kusma papatya ve mine bitkileri ile tedavi edilebilir.
■ Papatya, ekinezya, nane ve kekik çayları çocuğunuzun bulantısına iyi gelir. Adı geçen bitkilerin yağlarını içi sıcak su dolu bir leğene damlatın ve çocuklarını­zın ayaklarını bu su ile yıkayın. Bu uygulama enfeksiyon nedeniyle ortaya çı­kan bulantı ve kusmayı tedavi eder.
■ Seyreltici bir yağ ile seyrelttiğiniz papatya veya lavanta yağını kullanarak yapa­cağınız masajlar çocuğunuzun bulantısını giderir. Bu yağlarla özellikle de gö­bek bölgesine vaDtıeınız masailar oldukça etkilidir.
■ Antiseptik özellikleri olan kekik ve çay ağacı yağlarından aldığınız birer damla­yı bir mendile damlatın ve çocuğunuzun bu mendili koklamasını sağlayın. Ço­cuğunuzun kendisini daha iyi hissettiğini göreceksiniz. Çocuğunuzun banyo küvetine damlattığınız bir damla lavanta yağının rahatlatıcı bir etkisi vardır.
■ İshal ve kusma gibi durumların sonrasında, çocuğunuza taze yoğurt yedilin. Çocuğunuza tatlı olarak iyice olgunlaşmış bir muz ikram edin. Bu yiyecekler çocuğunuzun mide ve bağırsaklarını düzenler. Vanilya tadı ile tatlandırılmış olan “asidofılus” adlı “faydalı-bakteri tabletleri” bağırsak dostudur.

Faydalı terapiler
Homeopati, herbalizm, aromaterapi, geleneksel Çin terapileri, refleksoloji, Ayurveda ve besin terapileri.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular