tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Menopoz

Kadınların yaş dönemi denilen menopoz, genellikle 45-47 yaşları arasında âdetten kesilme ile başlayan bir devredir.  Çeşitli organik ve psikolojik belirtilere ek olarak üreme kabiliyeti ile birlikte cinsi cazibenin ve kadınlığın da kaybolacağı korkusu ka­dınları çok huzursuz etmektedir.  Aslında yumurtalıkların hormonal faaliyeti henüz devam etmekte ancak kanama olmamak­tadır.

Menopoz devresinde kadının çocuk yap­ma yeteneği yok olduğu halde cinsel istek (libido) ve aktivite henüz azalmamıştır. Hatta bazı kadınlarda artmış bile olabilir. Menopoza giren kadınların çoğunda mevcut şikayet ateş basması (hot flash) ve fazla terlemedir. Damarlardaki bu vazomotor bozukluk östrojen eksikliğine bağlıdır. Herhangi bir nedenle genç yaşta yumurta­lıkları ameliyatla alınan veya derin ışın te­davisi (x-Ray) gören kadınlarda da bu şi­kâyetler hemen başlamaktadır. Bu durum­da cerrahi menopoz veya radyasyon me­nopozu söz konusu olmaktadır.

Menopozdaki kadınlar yorgunluktan, baş ağrısı ve baş dönmesinden uykusuzluktan, çarpıntıdan şikâyet ederler. Bazıları sinirli frijit ve melankolik olurlar. Hormonal de­ğişikliğe bağlı olarak kemiklerde kalsiyum ve fosfor azalmış, osteoporosis meydana gelmiş olabilir. Eklemlerdeki romatizmal ağrıların sebebi çok kere osteoporoz de­nen kemik erimeleridir. Ancak bu şikâyet­lerin çoğu menopozdan sonra organik de­ğişmelerin arttığı klimakteryum devresin­de ortaya çıkmaktadır.

MenopozMenopoz şikâyetlerinin çoğu ufak dozda östrojen hormonu veya sedatif denen sa­kinleştirici ilaç almakla geçiştirilebilir. Me­nopoz yerleştikten yani adet kanaması tam olarak kesildikten sonra meydana ge­lecek bir kanama herhangibir hastalığın belirtisi olabileceğinden ihmal edilmeden hemen bir doktora gidilmelidir. Menopozdan sonra vajina epiteli incelir ve yer yer dökülür yani atrofiye uğrar. Vaginadan alınan yayma preparatta yani smear’de atrofik hücreler görülür.

Aklınızda Bulunsun

■ Menopoz döneminde sütlü ürünleri bolca almaya dikkat edin.
■ Vücutta eksilen kalsiyum oranını dengelemek için bir başka çözüm ise tehlikeli saatler dışındaki zamanlarda güneş banyosu almaktır.
■ Menopoz döneminde vücut kilo almaya çok me­yilli olduğundan şeker htiyacı meyve ile giderilmeye çalışılmalı, yağ kullanımı minimuma indirilmelidir.
■ Mümkün olduğunca çok su, yemek saatleri dışın­da içilmelidir.
■ Düzenli olarak spor yapılmalıdır. Günde 30 dakika tempolu bir yürüyüş yeterlidir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular