tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Narkotik Ağrı Kesiciler

Özellikle tedavisi olanaksız hastalıklarda, başka ağrı kesicilerle tedavi edilemeyen ağrılarda uyuşturucu (narkotik) ağrı kesicilere başvurmak zorunlu olabilir. Buna karşılık, uyuşturucu ağrı kesicilerin kullanımı yasalarla sıkıca düzenlenmiştir; bu ilaçlar her zaman hekim denetimi altında tutlmaktadır.

Ağrı kesici ilaçlar üç ana sınıfta top­lanabilir: Uyuşturucu olmayan ağrı ke­siciler (bir önceki bölümde incelendi), uyuşturucu ağrı kesiciler (afyon türevle­ri) ve yardımcı ilaçlar.

Ağrı tedavisinde ilaçlar aşamalı ola­rak seçilmelidir. Tedavinin ilk basama­ğında uyuşturucu olmayan bir ağrı kesi­ci, örneğin bir iltihap giderici seçilmeli­dir. Yeterli dozda kullanılmasına karşın tedaviye yanıt yetersizse ya da ağrı de­netim altına alındıktan belirli bir süre sonra yeniden başlayarak artıyorsa teda­vinin ikinci aşamasına geçilir.

Burada zayıf etkili bir uyuşturucu (örneğin ko­dein) ile iltihap giderici bir ilaç birlikte kullanılır. Bunun da başarısız kaldığı durumlarda üçüncü ve son aşamaya ge­çilir. Burada güçlü bir afyon türevi (ör­neğin morfin), gerekirse bir iltihap gi­derici ilaç ile birlikte kullanılabilir. Bu basamakların her birinde yardımcı ilaç­lardan da yararlanılabilir.

Yardımcı İlaçlar

Bunlar özellikle ağrı ile birlikte görülen ruhsal duygulanım bozukluklarını ya da psikosomatik kökenli ağrıları tedavi et­mek için kullanılan çeşitli kimyasal ya­pıdaki maddelerdir.

Örneğin, kasılmalara ya da ruhsal çöküntüye karşı kullanılan kas gevşetici ya da bunaltı giderici ilaçlar, ani huzur­suzluk durumlarında kullanılabilir. Kor­tizon türevleri de (steroitler) ağrılı du­rumlarda yararlıdır. Steroitler sinir lifle­ri üzerindeki baskıyı azaltarak ödem ve iltihap giderici etki gösterir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular