tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Neden Bel Soğukluğu Yaşanır

Bel Soğukluğu Nedir?

Bel soğukluğu hastalığının diğer bir adı gonore olarak bilinir. Hem bayanda hem de erkekte görülen bir hastalıktır. Üreme organları ile idrar yolunda, göz üzerinde, rahim ağzı kısmında meydana gelen bakterilerin ortaya çıkarmış olduğu bir durumdur. Akıntılı iltihaplar meydana getirir. Genellikle cinsel yollar ile bulaşan hastalıklar arasında en çok bel soğukluğu görülmektedir.

Genel olarak bel soğukluğu genç erkek ve bayanlarda görülen bir hastalıktır. Bulaşması çok kolay olan bel soğukluğu, erkek üzerinden bayana geçmesi ise sık görülen bir durumdur. Bayanlar üzerinde genel olarak rahim ağzı kısmında görülür. Bel soğukluğuna yakalanan kişi sayısı her yıl fazlasıyla artış göstermektedir. Bu nedeni ise çok eşli ve korumasız ilişkilerinin yaşanmasından meydana gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre dünya üzerinde yaşayan insanların ortalama 50 milyon üzerinde bel soğukluğuna yakalanmıştır. Bayanlara erkekler üzerinde bulaşması oranı ise yaklaşık 30 saniyede bir bu hastalığa yakalanmaktadır.

bel-sohuklugu

Bel soğukluğunun Nedenleri Nelerdir?

-Erkek üzerinde, ilişkiden yaklaşık 1 hasta sonra kendisini göstermeye başlar. İlk olarak idrar yaparken hafif bir yanmalar meydana gelir. Daha sonraları hastalık ilerleme gösterdikçe idrar sarı bir renk olarak, akıntının olduğu bölgede şişme ve kızarıklar görülür. Eğer zamanında tedavisine başlanılmaz ise meni yolları denilen kısmın zamanla iltihaplanması neden olur ve bu durum kısırlığa sebep olabilir. Sık sık idrarın gelmesine neden olur. Fakat idrar yapmaya çıktığında idrarın az seviyede olduğu görülür. Bazı durumlarda ise herhangi belirti vermemektedir. Bu yüzden korumasız ilişkiler ile çoklu ilişkiler sonrası mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir.

-Kadınlar üzerinde ise, idrar yapıldığında kötü koku oluşmaktadır. İdrar yollarında akıntı meydana gelir ve bu akıntılar sarı ile yeşil arasında bir renge bürünür. Kısırlığa sebebiyet gösterebildiği gibi dış gebelikte meydana gelebilir.

Bel soğukluğunda bakterilerin kana karışması ile eklem yerlerinde ağrılar ve şişlikler ortaya çıkar. Bu ağrılar sadece belirli bir noktada kendisini göstermemektedir. Gezici bir özelliğe sahip olan bu ağrılar belirli bir zaman sonra farklı noktalarda da etkisini gösterebilmektedir.

Eğer bel soğukluğu yaşan bir bayan hamile ise bebeğe bulaşma riski vardır.

Bel Soğukluğunun Tedavileri Nelerdir?

Bel soğukluğu hastalığından şüphelenmesi halinde en kısa zamanda jinekoloji hekimine muayene olunması gerekir. Erken teşhis diğer hastalıklarda olduğu gibi bel soğukluğunda da çok önemlidir. Erken tedavisi bel soğukluğunu daha kolay bir şekilde atlatılmasını sağlar.

İlişkiler sırasında kişiler kesinlikle korunmalıdır. Erkekler özellikle ilişki esnasında kondom (prezervatif) kullanması büyük ölçüde bel soğukluğuna yakalanama riski ortadan kalkar. Fakat hiçbir yöntem bel soğukluğuna yakalanılmayacağı anlamına gelmez.

Bel soğukluğu yaşan bir kişi kesinlikle hastalığını tamamen atlatana kadar cinsel temastan uzak durması gerekmektedir. Çünkü bel soğukluğu geçici bir hastalıktır.

Hoşça Kalın, Sağlıkla Kalın…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular