tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Öğle yemeği

Öğle yemeğini okuldaki kafeteryada yiyen çocukların aileleri, çocuklarının ne yiyip içtiğini göremedikleri için büyük bir kaygı yaşamaktadır. Sizin de çocuğunuz öğle ye­meklerini okul yemekhanesinde yiyorsa, endişelenmeyin. Yapılan bir araştırma ço­cukların öğle vaktinde besin değeri yüksek olan gıdalarla beslendiğini göstermiştir.
Amerika, İngiltere ve Kanada’da yer alan okulların kafeteryaları son yıllarda büyük bir değişime uğramıştır. Birçok okul rnenülerini hükümetin önerdiği bes­lenme tarzına göre hazırlamaktadır. Okullarda taze meyve ve sebzelerle bol tahıllı gıdaların bulunması gerektiğim artık herkes bilmektedir. Çocuğunuzun gittiği okulda bu tür gıdalar bulunmuyorsa, nedenini mutlaka araştırın.
Birçok çocuk okulda, evde olduğundan daha fazla ve istekli beslenmektedir. Arkadaşları ile birlikte yemek yiyen bir çocuk beslenme konusunda sorun çıkar­maz. Arkadaşını daha önce hiç denemediği bir yiyeceği yerken gören bir çocuk bu yiyeceği denemek için can atar. Karnı iyice acıkan bir çocuk önüne hangi yemeği koyarsanız koyun, yer. Çocuğunuz yemek seçiyorsa, acıktığında önüne tek bir çe­şit yemek koyun: Gerçekten acıktıysa, bu yemeği afiyetle yiyecektir.
Öğünlerinden birini (örneğin, öğlen yemeği) okulda geçiren bir çocuğun bes­lenme prensiplerini çok iyi bilmesi gerekmektedir. Çocuğunuza, sağlıklı beslen­menin kendisini ne kadar dinamik kılacağını anlatın. Çocuğunuzun kendisini mutlu hissedebilmesi için dengeli beslenmesi gerektiğini bilmesi gerekmektedir.
yemek

Dengeli ve ideal bir beslenme düzeninin ölçütlerini bilen bir çocuk, kendi seçim­lerini kendisi yapabilir. Çocuğunuza neyi yemek istediği konusunda seçme hakkı tanırsanız, kendisini daha güçlü hisseder. Çocuğunuza yiyecekleri konusunda emir vermeyin. Çocuğunuzun beslenmesine önem verdiğinizi hissetmesini sağla­yın. Çocuklar okulda neler yiyip içtiklerini anlatmaya bayılır. Çocuğunuzun okul­da yediklerini size de anlatmasını sağlayın. Bu şekilde kendisi için daha dengeli ve sağlıklı bir beslenme planı oluşturabilirsiniz. Çocuğunuzun okulda hiç meyve ve sebze yemediğini fark ederseniz, akşam yemeğinde bu eksikliği giderebilirisiniz. Akşam yemeği için hazırlayacağınız bir kâse sebze çorbası besin değeri az olan bir öğle yemeğini telafi eder.
Öğle yemeği için beslenme çantası hazırlarken…
Çocuğunuzun okula götürmesi için hazırladığınız beslenme çantası, işinizi olduk­ça kolaylaştırır. Ancak bazı çocuklar sırf ailelerini kızdırmamak için hiçbir şey ye­medikleri halde beslenme çantalarının içini boşaltarak eve döner. Bu tür durum­ları önlemek için çocuğunuza öğlenleri ne yemek istediğini sorun. Çocuğunuzun istemediği yiyecekleri beslenme çantasına koymayın. Çocuğunuz için bir liste ha­zırlayın ve yemek istediği yiyecekleri bu listenin içinden seçmesini sağlayın. Öğle yemeği için ideal bir listede yer alabilecek yiyeceklerden bazıları yumurtalı patates salatası, peynir ve salatalık, ton balığı salatası, domates ve salata ya da fıstık ezme­si ve muzdur. Çocuğunuza bu yiyeceklerden birini (örneğin, ton balıklı salata ya da peynir ve salatalık) seçme şansı tanıyabilirsiniz. Kendisine seçme şansı tanınan bir çocuk mutlu olur ve hayatını kontrol edebildiği gerekçesiyle kendisini daha güçlü hisseder. Çocuklar kendi seçtikleri yiyecekleri yemekten büyük bir zevk alır.
Öğlen yemeği için öne sürülen ilkeler diğer öğünler için ortaya koyulan ilke­lerle aynıdır: dengeli beslenme, yüksek besin değeri ve ideal beslenme piramidin-deki yiyeceklerin seçilmesi. Çocuğunuzun damak tadına hitap eden yiyecekleri se­çerseniz, öğle yemeği konusunda büyük bir sorun yaşamazsınız.

Beslenme çantasının içine neler koyalım?
Meyve beslenme çantalarının vazgeçilmez bir unsurudur. Çocuğunuzun bes­lenme çantasına taze meyve koyabileceğiniz gibi, konserve kutusunda satılan ve meyve suyu içinde muhafaza edilen meyveleri de tercih edebilirsiniz. Bazı çocuklar konserve meyveleri daha çok sever.
■ Portakal ve mandalinaları dilimleyerek koyun. Dilimlediğiniz meyvelerin ço­cuğunuz okula gidene kadar kararmasını önlemek istiyorsanız, meyve dilim­lerini limon suyuna batırın.
■ Çocuğunuz için hazırladığınız sandviçi minik kare parçalara ayırın. Çocuğu­nuz okulda bir yandan arkadaşları ile sohbet ederken, diğer yandan sandviç dilimlerini yemeye devam edebilir.
■ Piknik tipi öğlen yemekleri çocukların en çok sevdiği yiyeceklerdendir. Minik parçalardan oluşan tavuk eti, yoğurt, meyve (özellikle de üzüm ve çilek), sand­viç ekmeği, humus, top yumurta, kuru üzüm, kuru meyveler, çiğ sebzeler (özellikle de havuç, brokoli parçacıkları, zeytin, salatalık dilimleri, taze biber parçaları, kereviz ve mısır), patlamış pirinçten yapılan krakerler ve peynirli krakerler çocukların tercih ettikleri besinler arasında yer alır.
■ Bazı çocuklar kendi sandviçlerini kendileri hazırlamak ister. Domates, salata­lık gibi yiyecekleri mutfağa koyun ve çocuğunuza kendi sandviçini kendisinin hazırlaması için izin verin.
■ Çorba ve sebze yemeği gibi sıcak yemekleri termosa koyabilirsiniz. Bir termos sebze çorbasının yanına koyacağınız bir adet meyve ve bir dilim tahıllı ekmek çocuğunuz için ideal bir öğlen yemeğidir.
Öğle yemeği saatlerinde çocuğunuzun başında kimin durduğunu öğrenmek için okul yönetiminden bilgi alın. Çocuğunuz yemeğini çok yavaş yiyorsa ya da öğle ye­meğine hiç dokunmadan eve geliyorsa, çocuğunuza yemek yeme kurallarını öğret­meye çalışın. Çocuğunuza yiyemediği yiyecekleri atmak yerine eve geri getirmesini söyleyin. Bu sayede çocuğunuzun neleri yiyip neleri yemediğini görmüş olursunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular