tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Kulak Estetiği

Otoplasti, dışan doğru çıkık olan (kepçe) kulaklan kafaya yaklaş­tırmak ve normalden büyük kulak­ların boyutunu küçültmek için yapılan ameliyattır. Genellikle çocuklarda 4 ila 14 yaş arasında uygulanır, fakat birçok yetişkin de bu ameliyaü yaptırabilir. Sadece bir kulaktaki şekil bozukluğu çok göze çarpıyorsa bile, bazı cerrahlar dengeli bir görünüm elde edilmesi için bu ameliyatın her iki kulağa da uygulanmasını önerirler.

Ebeveyn­lere, çocuklarının dışarı doğaı çıkık (kepçe) kulaklarıyla ilgili hisleri konusunda duyarlı davranmalan tavsiye edilir. Genellikle çocuğun kendisi talep edene kadar ameliyat uygulanmaz. Kulaklanndan rahatsız olan ve ameliyat isteyen çocuklar, genellikle uygulama esnasında daha uyumlu ve sonuçtan daha çok memnun olurlar. Kulak, bir çocuk 5 yaşına geldiğinde normal boyutunun %80’ine ulaştığı için çoğu düzeltici ameliyat bu yaştan sonra güvenli bir şekilde yapılabilir.

PROSEDÜR
Otoplasti genellikle lokal anestezi ve intravenöz sedasyon (sakinleşti­rici ilaçlar eşliğinde) kullanılarak ayakta tedavi bazında gerçekleş­tirilir; ancak çocuklar için genel anestezi daha iyi olabilir.

Ameliyat genellikle 2 ila 3 saat arasında sürer. Kullanılan en yaygın teknik; cerrah, kulak kıkırdağını kesip kulağı başa daha yakın bir konuma yerleştirebilsin diye, kulak kıkırda­ğını açığa çıkarmak için kulağın arkasına küçük bir insizyon (keşi) yapmaktır. Kulağın yeni şeklini korumasını sağlamak amacıyla kalıcı dikişler kullanılabilir. Diğer bir teknikte; kulağın arkasına insizyon yapıldıktan sonra deri alınır ve kıkırdağı almadan kulağı yeniden şekillendirmek üzere kıkırdak geriye doğaı katlanarak dikilir. Şiddetli vakalarda birkaç teknik birlikte kullanılabilir.

kulakİYİLEŞME SÜRECİ (NEKAHAT DÖNEMİ) VE KOMPLİKASYONLAR
Çoğu kişi ameliyattan kısa bir süre sonra hastaneden aynlabilir fakat genel anestezi uygulanarak ameliyat edilmiş küçük çocukların anestezinin etkileri geçene kadar hastanede bir gece kalma­ları gerekebilir. Düzgün bir iyileş­menin sağlanması için baş geniş, başa iyi oturan bir bandajla sarılır.

Genellikle bir hafta kadar sonra, dikişler ya kendiliğinden erir ya da alınır ve çoğu kişi bir hafta kadar sonra iş ya da okullanna dönebilir. Kulağın bükülebileceği herhangi bir aktiviteden bir ay kadar kaçınıl­malıdır. İyileşme tamamlandıktan sonra çoğu kişide kulak arkasında sadece hafif bir yara izi kalır.

Diğer Kulak Ameliyatları
Dışarı doğru çıkık olan (kepçe) kulakların yanı sıra kulak üst kesimi aşağı ve öne kıvrımlı olan kulaklar; çok küçük kulaklar ve dış kenardaki kurvatur ya da doğal kıvrımların olmadığı kulaklar gibi, kulakta görülen diğer şekil bozuk­lukları da ameliyatla düzeltile­bilir. Ayrıca, büyük, gergin ya da çizgili kulak memeleri de ameli­yatla düzeltilebilir. Son olarak da, cerrahlar doğuştan veya bir kaza sonrası kulağını kaybedenler için yeni kulaklar yapabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular