tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Pacemaker Taşıyıcıları

Pacemaker takılmış her hasta sürekli gözetim altında tutulmalıdır. Aygıtın ta­kılmasını izleyen ilk günlerde uyarıyı değerlendirmek için günde iki kez EKG çekilmesi yerinde olur.

Hastaneden çık­tıktan sonra da uyarının sürekliliğini sağlamak için uyulması gereken çok önemli bazı kurallar vardır; Birincisi her sabah nabza bakılmalı, dakikada kaç kez attığı sayılmalıdır. Bu basit iş­lemin kesinlikle aksatılmaması gerekir. Kalp atım sayısı sabit pacemaker’larda aygıtın ayarlandığı değere eşit, gerekti­ğinde çalışan pacemaker’larda ise ayar­lanan değere eşit ya da ondan yüksek olmalıdır; bu ikinci durumda eğer nabız ayarlanan değerden yüksekse kalbin kendiliğinden atması nedeniyle pace­maker çalışmıyor, eğer eşitse kalbi uyarıyor demektir.

Nabız hiçbir zaman pacemaker’ın önceden ayarlandığı de­ğerin altına düşmememelidir; düşerse hemen bir kalp hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır. Hiçbir sorun olmasa bile en az ayda bir kontrol için EKG çe­kilmelidir. Ayrıca hasta özellikle kutu­nun bulunduğu bölgeye yönelik darbe­lerden kaçınmalı, güçlü magnetik alan­lardan uzak durmalıdır.

Gelişmiş mer­kezlerde hastaya özel bir kart verilir. Bu kartta hastanın özelliklerinin yanı sıra pacemaker’ın tipi, ayarlandığı fre­kans, takıldığı merkezin adresi, günlük kontrol ve ani bozulma durumunda acil önlem için izlenmesi gereken kurallar yazılıdır. Hasta bu kartı sürekli yanında taşımalıdır.

Pacemaker TaşıyıcılarıPacemaker’ı besleyen pillerin da­yanma süresi de bilinmelidir. Üretici şirketlerin 5-10 yıl gibi bir süreden söz etmesine karşın uygulamada bu pillerin ömrü dört ya da en fazla altı yıldır. Nabız sıklığının artması ya da bayılmala­rın başlaması pillerin tükendiğine işaret  eder; aynı zamanda EKG’de de elektrik­sel uyarının zayıfladığı görülür.

Bu belirtiler ortaya çıktığında uyarıcı kutunun değiştirilmesi zorunludur. Değiştirme işlemi basittir ve yerel anesteziyle’ bile yapılabilir. Kutu çıkarılarak elekt­rotlar kutudan ayrılır ve bu elektrotlar yeni bir kutuya bağlanır. Her iki tip pacemaker için de aynı işlem uygulanır.

Karşılaşılabilecek öbür sorunlar:

Elektrotun kopması (genellikle değiştirilmesi gerekir) ve kalp kasındaki elektrotların çevresinde sertleşmeye bağlı olarak uyarı eşiğinin yükselmesidir.

Seyrek görülen bu komplikasyonların dışında pacemaker günümüzde bü­yük önem taşıyan bir tedavi aracıdır. Hastaları ani ölüm tehdidinden kurtarır; bedensel etkinlik ve ruhsal huzur açısından normal bir yaşam sürmelerini sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular