tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Periferik Nevropati

Periferik nevropati, beyniniz ve omuriliğinizi vücudun diğer kısım­larına bağlayan geniş sinir ağı, periferik sinirlere hasar verir. Periferik nevropati’nin pek çok sebebi olup, bunlar alkolizmden, diabetes mellitus (İnsülin noksanlığına bağlı olarak gelişen ve karbon­hidrat metabolizmasında bozukluk şeklinde ortaya çıkan bir hastalık) veya bazı zehirli kimyasal madde­lere maruz kalmaya kadar çok çeşitlilik arz eder. Ayrıca, bazı kalıtsal durumlar da tedricen artan nevropati’ye sebep olur.

Semptomlar

Periferik nevropati’nin semptom­ları, hasar gören sinirin yeri ve kapsamına bağlı olarak değişiklik arz eder. Hemen hemen tüm türleri, karıncalanma ile başlar ve aylar ya da yıllar içinde uyuşuk­luğa doğru yavaş yavaş ilerler. Şeker hastalığından muzdarip kişilerde çok yaygın olarak görülen ve ciddi bir sorun olan, ayak uyuşukluğu; sizi ciddi enfek­siyon ve yaralanmalara karşı risk altına sokar; çünkü çarpmaları, çürük ve ezikleri ya da enfeksi­yonun ilk belirtilerini hissedemezsiniz. Çoğunlukla, semptomlar ayakları ve bacakların alt kısımlarını etkiler; mamafih, vücudun diğer kısımları da etkilenebilir.

Periferik sinirlerin hasar görmesi, ayrıca, görme bulanıklığı, düşük kan basıncı, su dökmede zorluk, mide büyümesi, bağırsak krampları ve iktidarsızlık gibi sorunlara da sebep olabilir.

Tedavi Seçenekleri

Periferik nevropati’nin belirtile­rinden herhangi birinden muzdaripseniz, doktorunuza danışınız; sizi bir nöroloji uzmanına yönlen­direbilir. Halihazırda bilinmiyorsa, periferik nevropati’nizin sebebini belirlemek üzere testler yapıla­bilir. Doktorunuz, bu hastalıktan muzdarip olup olmadığınızdan emin değilse, bir electromyogram yardımcı olabilir.

İlaçlar, ağrıyı tedavi edebilir veya diğer semptomları hafiflete­bilir; en çok kullanılanlar heterosiklik ilaçlardır. Kontrol ve altta yatan sebebin geri çevrilmesi ya da ortadan kaldırılması, semptom­ların gelişmesini yavaşlatabilir ya da kalıcı tedavi ile sonuçlanabilir.

Periferik Nevropati’nin En Yaygın Sebepleri:

Periferik sinirlerin hasar görmesi, pek çok sebepten kaynaklanabilir. Aşağıdakiler en yaygın karşılaşılan sebeplerdir:

■ Alkolizm
■ Diabetes mellitus
■ Kötü huylu tümörler
■ Üremi
■ B1, B6 veya B12 vitaminleri eksikliği
■ Kurşun zehirlenmesi
■ Periarteritis nodosa
Hipotiroid (Tiroid salgısı noksanlığından doğan durum)
■ Guillain-Barre sendromu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular