tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

SARISABIR

Özellikleri:
♦ Sahralarda yetişen bir bitkidir. En meşhuru Yemen sahilindeki Sokotra adasında yetişendir. Ko­kusu güzel, tadı acı, rengi altın gibi sarıdır. Bıçakla kabuğu varıldığı zaman sarı ve acı bir su çıkar ki çoğu kez kullanılan kısmı budur.
* Sarısabır bir ziraatı yapılan bir bitkidir. Kabuğu yarılıp sıkıştırılarak suyu çıkartılır, sonra sap kısmı kurutulur. Karıştırılarak kullanıldığı zaman, diğer ilaçları zararsız hâle getirir. Mizacı sıcak ve kuru­dur. Hekimlikte ve güzel koku yapımında kullanıl­mıştır.
Faydaları:
* Sürme gibi ağrıyan göze çekilir veya damlatılır. Göze sürme gibi çekildikten veya damlatıldıktan sonra göz, bir sargı ile kapatılır.
* Sarısabır bir, göz kapaklarındaki şişlikleri giderir, karaciğerdeki tıkanıklığı açar, sarılığı giderir. Kö­künün veya sap kısmının tozunun, makatta meyda­na gelen yaralar üzerine serpilmesi gayet faydalıdır.
* Dimağda ve göz sinirlerinde bulunan safralı ar­tıkları temizler.
* Gülyağı ile birlikte alma ve şakaklara sürüldü­ğü zaman baş ağrısına karşı faydalıdır. Ağız ve bu­run yaralarına da iyi gelir.
* İran sabiri su ile karıştırılarak iki kaşık kadar içildiği zaman zekayı geliştirir, kalbi kuvvetlendirir, safra ve balgam artıklarını mideden temizler, şeh­veti düzenler, soğukta içildiği zaman ise kanlı is­halden korkulur.

sarısabır

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular