tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Sınavlardaki Başarınızı Korkularınız Belirlemesin

Sınavlar ne yazık ki büyük küçük demeden hepimizin sıklıkla karşılaştığı ve çoğumuz için hayatımızda dönüm noktasının belirlendiği bir süreçtir. Sınav denildiğinde aklınıza yalnızca hala sıralarda oturan kağıt kalem kokusu duyan öğrenciler gelmesin. Artık öğrenciden, doktora, memurdan, hemşireye kadar her yaş grubundan kişiler bir şekilde sınavlarla karşı karşıya kalıyor. Sınav heyecanı tüm bünyeyi ele geçirmişken sorulara cevap bulmakta hiç kolay olmuyor.

sınav

Peki nedir bu sınav korkusu?

Korku, öyle bir olgudur ki bir kez kapıldık mı bu duyguya onu üzerimizden atmamız zaman alır. Korku insanın davranışlarını, düşüncelerini belirleyen en önemli etkendir. Korktuğunuz zaman duvarda ki küçük bir ip parçasını koca bir canavara dönüştürebilirsiniz. Ancak o ip parçasına dokunup onun gerçekte sadece bir ip olduğuna kanaat getirdiğiniz an korkunuzu yenmiş olursunuz. Yani korkuları yenmenin yolu korkunun üstüne gitmekten geçer.

Sorulara doğru cevabı veremezsem, optik kağıdı yanlış işaretlersem, yeterli puanı alamazsam, ailem kızarsa, istediğim bölümü kazanamazsam gibi korkular sınav sürecince beynimizi öyle bir meşgul eder ki sınav sorularına olan konsantrasyonu tamamen dağıtır. Sadece konsantre dağıtmakla kalmaz vücut dengemizi de olumsuz etkiler. Baş ağrısı, mide bulantısı kusma gibi sorunların nedeni de yine sınav korkusudur.

Nasıl baş edilir bu korku ile?

Sınav korkusu ile baş edebilmenin en güzel yolu o korkuyu çağırmamaktır. Çoğunun saçma bulduğu, inanmadığı ya da inanmak istemediği bir durum olan kuantum sayesinde sadece sınav değil hayata olan korkularınızı, kaygı ya da endişelerinizi yenebilirsiniz.

Kuantum çok uzun uzun anlatılır ama buna hiç gerek yok. İşin özü şudur ki evrene olumlu gönderimlerde bulunursanız size geri dönüş olumlu olacaktır. Aynı şekilde olumsuz bir gönderim aynı olumsuzlukla size dönecektir.

Hayata daima pozitif bakmayı öğrendiğiniz an “yaparım”, ” başarabilirim”, “olacak”, demeyi öğrendiğiniz an yani olumlu bakmayı öğrendiğiniz an ne sınav korkusu kalır sizde ne de başka bir korku. ” Ya başaramazsam” demek yerine “başaracağım” diyerek girdiğiniz bir sınavdan başarısız olsanız dahi çok rahat bir sınav geçirirsiniz ki zaten sınava girerken rahat olmanız yeterli bilgi birikimi ile birleştiğinde çok olumlu sonuçlar doğuracaktır. Sınav zamanlarında korkularınızı kenara atıp bildiklerinize yoğunlaşın.

Girdiğiniz sınavda ki başarısızlık durumunuz hayatınızın sonu olmasın aksine yeni bir başlangıç yapın. Mesela başarısızlık nedenlerini araştırın, daha çok çalışın, sizin başarısızlığınızı etkileyen etmenleri ortadan kaldırın ama asla pes etmeyin.

Korkularınızı yendiğiniz ve kendinize güvendiğiniz an çok daha rahat bir sınav geçirecek ve gelmek istediğiniz yere, hayallerinize çok daha huzurlu ve emin adımlarla yürüyeceksiniz. Korkmak asla çözüm değildir. Korku bir başarısızlık nedenidir. Sizi başarısızlığa sürükleyen korkuyu yanı başınızdan atıp kendinize duyduğunuz güven ve hırsla tüm sınavların üstesinden gelebilirsiniz.

Başarılı ve korkusuz günlere…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular