tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Sırt Ağrısı İçin Yapılabilecekler

Birkaç gün süren ya da günlük rutininizi etkileyecek kadar şiddetli olan sırt ağrısı, doktorunuzu görmek için yeterli bir sebeptir. Geçmişte kanser oimuşsanız ya da ağrıya ateş, kilo kaybı, mesanenizi ve bağırsaklarınızı kontrol etmede sorunlar, kasık ya da anüs bölgenizde uyuşukluk ya da bacaklarınızda güçsüzlük eşlik ediyorsa hemen doktorunuzu görünüz. Bu semptomlar, (eğer hemen tedavi edilmezse kalıcı olabilen) sinir tahribini ya da başka bir ciddi rahatsızlığa işaret edebilir.

Doktorunuz, fiziksel bir muayene yapacaktır ve aşağıdaki tedavilerden birini önerebilir. Eğer bir doktor sırtınızı tedavi etmek için sırtınızda delik açma, sırtınızdan içeri girme ya da sırtınızı kesme gibi daha invaziv bir tedavi önerirse, başka bir doktordan ikinci bir görüş alınız.

Ağrı çekiyor da olsanız, ani sırt ağrısına yakalanan kişilerin %90’ının burada listelenen minimal tedavi¬leri kullanarak 4 hafta içinde iyileştiklerini unutmamanız önemlidir. Sırt ağrısı çeken kişilerin çoğunluğunda, ağrılarının yoğunluğu ne olursa olsun, sorun genellikle aşırı kullanımdan, ağırlık kaldırma gibi alışık olunmayan bir aktiviteden (etkinlikten) ya da zedelenmeden kaynaklanır.

Doktorunuz şunları önerebilir ya da siz şunları deneyebilirsiniz:
■ Rahat bir pozisyonda bir yatağa ya da yere uzanmak: Bir tarafınıza yatarken başınızın altına ve dizlerinizin arasına; sırt üstü yatarken dizlerinizin altına ya da yüzüstü yatarken kalça eklemlerinizin altına enlemesine yastık koyunuz. Bu pozisyonlar; oturmanın ya da ayakta durmanın özellikle diskler, ligamentler (bağlar) ve kaslar olmak üzere, sırtınızda yarattığı baskıyı azaltır. Genellikle en az 3 günlük yatak istirahatı tavsiye edilir.
■ Fiziksel aktivite, sırtınızı desteklemek için gerekli olan kas elastikiyetinin gelişmesine yardımcı olur. Sadece ağrınız yatmanızı gerektirirse yatınız ve buna rağmen canınız hafif yansa da birkaç saatte bir kalkıp dolaşmayı deneyiniz. Mümkün olduğunca kısa bir süre sonra yüzme, sabit bir bisiklete binme ya da yürüme gibi orta dereceli egzersizler yapmaya çalışınız.

■ Ağrıyı hafifletmek için reçetesiz olarak satılan steroid yapıda olmayan iltihap önleyici (antienflamatuar) ilaçlar ya da parasetamol alınız.

■ Sırtınıza önce soğuk sonra da sıcak uygulayınız. Bu, rahatsızlığı azaltır. Ağrınız başladığında, şişmeyi azaltmak için bir buz torbası kullanınız ve birkaç gün sonra kasları gevşetmek için sıcak uygulayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular