tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Uyku Bozukluğu

Bazen pekçoğumuz uyku bozukluğu ve düzensizliği yaşarız.Uyku bozukluğu sürekli bir hal alırsa ve uykuda fiziki hastalık belirtileri meydana geliyorsa kesinlikle o alanda uzman doktora gitmek gerekir.

Her yaşta meydana gelebilen bu bozuklukları ve düzensizlikleri özetleyelim:

İnsomnia: Uyuyamama veya yetersiz uyku izlenimi bırakan bir çeşit hastalıktır.

Hasta uykuya dalmaya zorlanır. Tüm bunlara ek olarak uyku sorunu yaşayan kişide huzursuzluk,sinirlilik ve çoğunlukla depresif bir problem olabilir. Sabahları çok erken uyanma halinde hasta normal olarak uykuya dalar fakat çok erken uyanır ve yeniden maalesef  uyuyamaz. Bu da çoğunlukla depresyonla birliktedir.

Uyku ritminin tersine dönmesi, durumu özellikle yaşlı kimselerde çok zaman uykusuzluğa çare olarak bilinen ilaçların uygun olmayan bir biçimde alınmasına sebep olur. Uyku sorunu yaşan bu tür kişiler sabahları dalgındır. Günün büyük bir kısmını uyuklayarak geçirirler. Geceleri ise kesintili olarak uyurlar  ya da  hiç uyuyamazlar.

Karabasanlar ya da kabus görme: Çok fazla yorgunluk halinde aşırı alkol aldıktan sonra ve ateşli hastalıklar esnasında  olur. Hastayı bu durum aşırı huzursuz yapar.

Gece korkuları: Genellikle çocuklarda görülür.Bunlara uykuda gezme eşlik edebilir.Çocuklarda kendi kendine düzelme eğilimindedirler.Büyüklerde ise genellikle psikolojik sorunlarla veya alkolizm ile beraberdir.

Uyku apnesi: Hava yolunu tıkanmasına veya beyindeki nörolojik hasara bağlı olarak gelişen uyku sırasında nefesin geçici durması ve buna bağlı gelişen ani uyanmalar ile karakterizedir.Bazen apne (uykuda nefes durması) uzar .Hastanın bu durumu hayatını tehdit eder. Ölüme kadar götürebilir.Altta başka bir problem yoksa genelde şişmanlarda görülür kilo vermeyle semptomlar geçer.

Narkolepsi : Tekrarlayan uyku nöbetleri ve kas gücünün birden bire kayıp olması yani uyku felciyle karşımıza çıkan ve genellikle uykunun başlangıç dönemini kapsayan bir hastalıktır.Nedeni tam bilinmez .Genelde adolesans veya genç erişkin çağında başlar.Kadınlarda daha fazla görülür.

Yukarıda uyku bozukluklarından en çok görülenlerden çok kısa bahsettim.Yaşam kalitesini etkileyen bu hastalıkların mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Tedavisi için uyku sorununun hangi türe girdiğini iyi tespit etmek gerekir.Aksi takdirde tedavi uygun sonuç vermez.

Hastalığın ayrıcı tanısının iyi yapılması gerekir. Örneğin bazı epilepsi türleri ( sara hastalığı) bu uyku hastalıkları ile karışabilir.Bunun için gerekli tetkikleri yapılır.(örneğin uyku EEG’si) hastalığın türünü belirleyip tedaviyi etkin yapmak gerekir.Hastalığın tedavisi hastanın yaşam kalitesini arttırdığı için hayati önem taşıyan kötü sonuçlardan korur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular