tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Varikosel Hastalığı Kısırlık Sebebi mi?

Varikosel Nedir?

Varikosel, testis damarlarında genişleme olması ve varisleşme olarak adlandırılır. Erkeklerin tamamının yüzde 15’lik kısmında ve doktorlara kısırlık problemi ile başvuran kişilerinde yaklaşık yüzde 40’lık bir oranla en çok karşılaşılan ve cerrahi operasyon ile çok başarılı sonuçlar elde edilen, kısırlık sebebi olarak bilinen bir hastalıktır.

Dölleme kapasitelerinin olumsuz etkilenmesinde kaynaklanmaktadır. Bu da testislerde sıcaklığın artması ile toplardamarlardaki kanın organa geri iletmesinden dolayı mikro dolaşımı adı verilen durumu etkileyerek sperm üretimini olumsuz etkileyerek bozar. Bu olumsuzluklar, sperm sayısı, spermde ki hareketlilik, kromozomal yapıya etki etmesi olarak bilinir.

Varikosel Nasıl Meydana Gelir?

Genel olarak ergenlik dönemlerinde kendisini göstermeye başlar ve gün geçtikçe ilerleme kaydeden bir toplardamar hastalığıdır. Varikosel hastalığı yaşayan bir kişi ayakta uzun süre kaldığında hafif ağrılar meydana getirir ve hafif bir görüntü bozukluğu yaratabilir. Kısırlık mı yoksa diğer nedenlerden mi meydana geldiğini ise el ile yapılan tedavide anlaşılabilen bir hastalıktır.

Sperm cells. Coloured scanning electron micrograph (SEM) of sperm cells (spermatozoa) in the testis. Each sperm cell consists of a head (round), which contains the genetic material that fertilises the female egg cell, and a tail (blue), which propels the sperm.Varikosel Nasıl Belli Olur?

Yumurtalardan bacaklara doğru ağrı hissiyatı vermesi gibi, sıcak bir ortama girildiğinde ya da sıcak su ile temasında torbada damarların kıvrımlı bir şekilde kendini rahat bir şekilde göstermesiyle belli eder. Bu kıvrımlar el ile muayeneye bile gerek kalmadan kendisini gösterecek kadar şişkinlik gösterebilir. Bu kıvrımlar soğuk havalarda torbaların büzüşmesi sırasında ağrıların artması da gözlenmektedir.

Varikosel Başka Sorunlara Yol Açar Mı?

Eğer varikosel hastalığının yanında başka bir rahatsızlık yaşamıyorsanız tek başına herhangi bir sağlık sorunu meydana getirmez. Sadece sperm hücrelerini etkileyerek kısırlığa neden olur ve çok kısa aralıklarla hafif ağrılara neden olmaktadır.

Eğer varikosel kişi üzerinde kısırlık sorunu ve ağrı oluşturma gibi rahatsızlıklar vermiyorsa her hangi bir müdahale edilmesine gerek yoktur.

Varikosel Hastalığının Tedavisi Nedir?

Varikosel hastalığı tanısı konulan kişilerin kısırlık sorunu var ise ilk olarak mikro cerrahi ameliyatı önerilmektedir. İlk olarak ilaç tedavisi uygulanması doğru değildir.

Varikosel hastalığından daha önceleri ameliyat yaptırmış olan ama gerekli olumlu sonuçlar alamamış kişilerin, ameliyat sırasından teknik nedenlerin yetersiz kaldığı gözlenmektedir. Bu tarz durumlarda düzeltme ameliyatı yapılarak istenilen sonuçlar elde edilir.

Hoşça Kalın, Sağlıkla Kalın…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular