tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Vitiligo Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

El, yüz ve vücudun belirli bölgelerinde oluşan süt beyaz lekeler hayatınızı sandığınızdan çok daha zor bir duruma sokabilir. Fiziksel görünümünüzde ciddi bir değişiklik oluşturan bu lekeler sadece vücudunuzu değil psikolojinizi de olumsuz şekilde etkiler. İşte vücutta bu şekilde beliren lekelere vitiligo adı verilmektedir.

Vitiligo nedir?

Vücudumuzu kaplayan derimizde pigment üreten melanosit hücreleri vardır. Bu hücrelerin görevi pigment üretmek yani derimize renk vermektir. Melanosit hücreleri herhangi bir nedenden dolayı işlem göremez duruma gelirse, hasar görürse pigment üretemez hale gelir.

Vücutta deri rengi için yeterli pigment üretilemediği durumda, vücudun belirli yerlerinde, büyüklükleri ve sınırları belli olan yama şeklinde süt kadar beyaz lekeler meydana gelir. Bu lekeler vitiligo olarak tanımlanır.

vitiligoVitilogonun oluşma sebebi nedir?

Vitiligo pigment yetersizliğinden meydana gelir demiştik. Uzmanlar pigment yetersizliğine yol açan sebebi tam olarak netleştiremediler ancak yinede vitiligoya neden olan bir kaç faktörü sıralayabiliriz;

-Bağışıklık sisteminin bozulması,

-Genlerde meydana gelen bozukluk,

-Güneş ışınlarına fazla maruz kalınması,

-Stres

-Genetik faktörler.

Vitiligo hastalığının tedavisi var mıdır?

Uzmanlar vitiligo tedavisini uygularken melanosit hücrelerinin çalışması için uygun ilaç ve kremleri kullanırlar. Çünkü melanosit hücrelerinin çalışması yeniden pigment üretmesi ve derinin kendi rengini alması anlamına gelir.

Ancak son yıllarda vitiligo hastalığı için yeni bir tedavi yöntemi olan lokal ultraviyole B ışık tedavisi (UVB) uygulanmaktadır. Oldukça etkili bir yöntem olduğu için hastalar tarafından tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

Etkili bir yöntem olan ışık tedavisi yalnızca lekeli alana uygulanır. Diğer alanların zarar görmesi engellenmiş olur. Genellikle 10 seans sonrasında hastayı memnun edici sonuçlar alınmaktadır. Tedavi sonrasında hasta yaşamına aynen devam edebilir.

Bunun dışında krem tedavisi de uygulanır. Ancak kullanılan krem kesinlikle doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Çünkü bazı vakalar da sağlıklı olan derinin renginin değiştiği, yüze uygulandığında çeşitli yan etkilerin ortaya çıktığı görülmüştür. Bu nedenle krem tedavisini mutlaka doktor önermelidir.

Vitiligo hastalığınız varsa güneşte kalmamaya özen göstermeli, güneşe çıktığınız da ise yüksek koruyucu faktörlü güneş kremleri kullanmalısınız.

Yüz bölgesine uygulanan tedaviler oldukça hızlı ve başarılı sonuçlar vermektedir. Ayak ve el bölgesinde ki lekeler yüze göre daha geç iyileşmektedir.

Hoşça kalın, Sağlıkla kalın…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular