tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Yüksek Kolesterol Nasıl Kontrol Altına Alınır

Yüksek kolesterolü kontrol altına almanın en iyi yolu; egzersize önem vermek, tuzu azaltmak ve kolesterol hem de doymuş yağ içeren besinlerden uzak durmaktır.

Bunun yanında kolsterolü düşürücü diyetlerden de yararlanabilirsiniz. Dyet seçiminde de kadınlar 1500 kalorilik diyetleri, erkekler ise 2100 kalorilik diyetleri seçmelidir. Ayrıca 1500 kalorilik diyetler orta yaş gurubundaki kadınlar için daha uygundur. Bu diyetlerdeki kolesterol oranı 150 gram civarındadır.

Bilindiği gibi balıkta ve tavuk beyaz etinde bulunan doymuş yağ oranı düşüktür. O yüzden kırmızı et yerine haşlanmış tavuk ve ızgara balık tüketilmesi daha doğrudur.

kolesterolSebze ve meyveler ile bakliyat gurubu-mercimek, fasulye, nohut, kepekli ekmek, bulgur- posalı gıdalardır. Bu tür gıdalar barsakları çalıştırır ve kandaki kolsterolü düşürür. diyetlerde bu gıdaların bulunmasının sebebi ise kolesterolü düşürücü etkisinden yararlanmaktır.

Yağlı peynir, et ve balık tüketilmediğinde ise yumurta mutlaka kahvaltılarda tüketilmesi gereken besindir. Ayrıca yumurtayı diğer öğünlerinizde de sebzelerle ve tahıl ürünleriyle birlikte almakta yarar vardır. Katı yağda pişirilen yumurta size fayda değil zarar verir. Yumurtayı; bitkisel sıvı yağla hazırlayacağınız soğan, biber ve domatesli menemen, yine soğanlı kabak, domatesle pişirilen yemek, ıspanaklı yumurta şeklinde hazırlanmış besinlerle tüketebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular