tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Yumurtalık Yolları, Tubalar,Fallop Boruları

Fallop tüpleri, kısaca tubalar (tuba uterina), sağ ve solda, rahmin üst yan köşe­lerinden başlaycn ve yumurtalıklara ka­dar uzanan iki borudur. Yumurtalıkların yaptığı yumurta, bu tuba­lar vasıtasıyla alınır ve yine bu boruların içersinde sperm ile döllenir. Döllendikten sonra rahim içersine ctılır. Kısacası Fallop toruları, yumurtanın gerek döllenmiş ve gerekse döllenmemiş olarak, rahim içine gitmesini sağlayan bir yoldur. Bu nedenle yumurtalık yolu da denir.Uzunluğu 12-18 cm. kadar elan Fallop tüp­lerinin interstisyel, istmus, ampulla ve in-fundibulum olmak üzere değişik isimler alan 4 parçası vardır.Yumurtalıklarla komşu olan uounda fimbriya adı verilen saçaklar vardır. Bunlar, yu­murtayı yakalama vazifesini görürler.İç yüzeyi, kıvrımlı mukoza tarafından dö­şelidir. Bu kıvrımlar, rahim yönüne doğru hareket ederek yumurtanın ilerlemesini sağlarlar. Bu ilerlemeye ayrıoa tuba kas­larının yaptığı peristaltik hareketler de yar­dımcı olur.
Tuba ile yumurtalıklara, ikisine birden adneks adı verilir. Adnekslerin iltihabı de­mek olan adneksit kadınların en sık kar­şılaştıkları hastalıklardandır. Yumurtalık yelunun geçirilen bir hastalık (Gonore) so­nucu tıkanması, sonradan cima kısırlık ne­denlerinin başında gelir.
Tubaların açık veya kopalı olduğunu anla­mak için rahim içine kontrast madde verilerek çekilen röntgen filminden (histerosalpingografi) yararlanılır. Tıkalı olan tubaları açmak için aşağıdan rahim içinden hava vermek (insuflasyon) yöntemi kullanılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular