tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Zafiyet

Bir takım hastalıklar ile kişilerde kan miktarı düşer, vücudun fonksiyonları azalır, kendini güçsüz ve isteksiz hisseder. Bu şikayetlerin tümü zafiyet belirtileridir.

Bazen de nadiren karşılaşılsa da hastalık oluşmadan da bu tür şikayetler ortaya çıkabilir. Zafiyet durumunu önleyebilmek ve kişinin kilo alarak güçlenmesini sağlayabilmek için izlenmesi gereken yol, uygulanması gereken formüller vardır.

Bu formülleri şöyle sıralayabiliriz:

Tedavisi:

– Yumurta sarısını süt ya da portakal suyu ile karıştırılarak içilebilir.

– Beslenme alışkanlıklarında proteine önem verilir. Örn: Et, yağ ve bal gibi gıdaların tüketimi önemlidir. Eti sütle pişirebilirsiniz, bal ise kaymak ile birlikte tüketilir, hem lezzetli hem de besleyicidir.

– Bir su bardağı üzüm pekmezi bir çay kaşığı karabiber ile karıştırılıp kaynatılır ve sıcak sıcak içilir.

– Yarım kilo süt ile 1 avuç tatlı badem ve 1 avuç çam fıstığı kaynatıldıktan sonra bal ya da pekmez ile tatlandırılır. Bu karışımdan günde 3 kez bir ya da iki kaşık yenir.

zafiyet– Süt ile bir miktar salep kaynatılır, bal ya da az şeker ile tatlandırılır ve günde iki ya da üç fincan içilir.

– Kuru üzüm ve incir ya da hurma sütle kaynatılır ya da fındık ve ceviz ile yenir. Yine bir tatlı kaşığı günlük ve bir tatlı kaşığı üzün karıştırılır ve yenir. Bu karışım sabah ve akşam aç karnına yenmelidir. ayrıca on gr. günlük ve on gr. zencefil yine bal ile karıştırılır ve macun kıvamında sabah akşam yenir.

– Aynı miktarlarda anason ve fındık, Antep fıstığı, ceviz, nöbet şekeri ile dövülür ve yemeklerden önce bir yemek kaşığı yenir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular