tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Zatürree

Zatürree, çok çeşitli mikroorganiz­malardan kaynaklanabilen akciğer iltihaplanmasıdır. Daha büyük çocuklarda görülen zatürree belir­tileri, yetişkinlerde görülen belirti­lerle aynıdır . Genellikle öksürük, ateş ve bitkinlik ile hastalık hali görülür.

Öksürük genelde geceleri ve sabahları daha şiddetlidir ve 10 gün kadar sürebilir. Çocuğunuz hırıltılı nefes alabilir, homurdanma sesleri çıkarabilir ve göğsünde ağn olabilir.

Zatürree olan bebekler huysuzdur, daha az hareketlidir ve genelde öksürürler. Her zaman ateşleri olmayabilir. Çok hızlı ve büyük bir çaba göstererek nefes alırlar ve iştahları çok yoktur. Çocuğunuzun cildi ve dudakları mavi bir renk alırsa çocuğunuz yeterli derecede oksijen almıyor demektir. Vakit kaybetmeden acil servise başvurun.

Zatürree ile ilgili bütün belir­tileri doktorunuza bildirmeli­siniz. Doktorunuz çocuğunuzun nefes almasını daha net bir şekilde duymak için stetoskop ile genel bir muayene yapacaktır. Göğüs röntgeni de çekilebilir; ancak zatürree şiddetli olsa bile ilk evrelerinde bir belirti vermeyebilir. Doktorunuz çocuğunuza asetami­nofen gibi ateş düşürücü ilaçlar vermenizi, bol bol sıvı içirmenizi ve yatakta dinlenmesini sağlama­nızı önerecektir.

Bakteryel enfeksiyon olduğu kesinleşirse, tedavi ağızdan alınan antibiyotikler ile yapılır. Daha şiddetli zatürree geçiren çocuklar hastaneye yatırılabilir ve damardan antibiyotik ile oksijen desteği almaları gerekebilir.    Bkz . ZATÜRREE İÇİN ŞİFALI BİTKİLER

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular