tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Zayıflamak İçin Metabolizmamızı Nasıl Hızlandırabiliriz?

Metabolizma en basit tanımıyla günlük aldığımız enerjiyle harcadığımız enerji arasındaki dengeyi sağlayan bütün mekanizmaya verilen isindir. Kilo vermek için metabolik hızın hızlı olması tabiki bir avantajdır. Fakat metabolizması yavaş olan insanlarında kilo verememesi mümkün değildir. Eğer düzenli bir diyet programı uygulanırsa ve egzersizle desteklenirse her kişi metabolizmasını hızlandırabilir.

Metabolizmayı hızlandırmanın en kolay yolu düzenli egzersiz yapmaktan geçer. Çünkü egzersiz yaşam tarzı halin getirildiğinde vücudun yağ kitlesini azaltarak kas kitlesini arttırır . Ve kas kitlesi metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Çünkü yağ hücrelerine göre daha fazla enerji harcar.

İkinci metabolizmayı hızlandırmanın yolu az ve sık beslenmekten geçer. Gün içerisinde 3 saatten uzun her aç kalışınızda kan şekeri düştüğü için buna paralel olarak da metabolik hızınız yavaşlar. Eğer , günde 3 saatten uzun aç kalmayacak şekilde beslenirsek yani az ve sık 3-6 öğün arasında beslenirsek metabolik hızımızda buna paralel olarak artar.

Yapılan bilimsel çalışmalar düzenli tüketilen yeşil çayın metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olduğunu kanıtlamıştır. Birde acı kırmızı pul biberin içinde içerdiği kapseisin isimli madde sebebiyle metabolik hızı arttırdığı bilinmektedir. Fakat özellikle mide problemi ya da tansiyon problemi olan kişilerin acı pul biber tüketmemesi gerekir. www.genelsaglikbilgileri.com

Metabolizmanın hızlı çalışması ya da metabolizmayı hızlandırmak demek tabiki daha kolay kilo vermeye yardımcı olur. Çünkü günlük harcadığımız enerji artar.Bunun dışında bazı hipotroyodi gibi fizyolojik hastalarda da metabolik hız hormon problemleri nedeniyle azalır.

Bu durumda mutlaka bu hastalığı olan kişilerin bir doktordan uzmandan yardım alarak gerekli ilaç tedavisine başlamaları gerekir. Metabolik hızınızın en kolay şekilde hızlandırabilmek için yapmamız gerekenler özetle az ve sık beslenmek mümkün oldukça fiziksel aktivitemizi arttırmaktan geçer.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular