tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Zayıflatıcı Beslenme Yöntemleri-1

“Alternatif diyet” olarak tanıtılan zayıflatıcı beslenme programları dengeli beslenmeyi sağlayamadıklarından belirli sakıncaları vardır.

• Antoine rejimi – Her gün farklı besin tüketmeye ve besinler sırasında sıvı al­ma yasağına dayanır.

Genellikle beslen­me programı şu sırayı İzler: Pazartesi yeşillik, salı et, çarşamba yumurta, per­şembe süt, cuma balık, cumartesi mey­ve, pazar serbest.

Bu rejim besinlere karşı bıkkınlık yaratarak iştahın hızla azalmasını hedef­ler. Başlıca sakıncası besin dengesinin 24 saat yerine 6 güne dağıtılmış olması ve vücudu temel besinlerden uzun süre­lerle yoksun bırakmasıdır.

• Donald G. Cooley rejimi – Protein bakımından zengin düşük kalorili bir rejimdir. Vücudun temel gereksinimle­rini büyük ölçüde karşılar. Her üç öğünde de önemli miktarda protein alı­nır. On günden fazla uygulanmaması gereken Cooley rejimi yaklaşık 4-5 kg verilmesini sağlar.

Örnek olarak bir günlük yemek listesi: Sabah kahvaltısında 2 fincan şekersiz ve sütsüz kahve ya da limonlu çay, 3-4 taze kayısı ya da pişmiş meyve. Öğle yemeğinde 125 gr yağsız ızgara dana eti, soyulmuş iki adet domates, yarım bardak yağsız süt. Akşam yemeğinde bir bardak sebze su­yu, 100 gr yağsız biftek, hıyar, domates ve radika salatası.

• Jokey rejimi – İlk gün kızarmış bir tavuk yenir. Bunun dışında ne katı, ne sıvı hiçbir şey alınmaz, ikinci gün ızga­rada pişmiş fileto biftek istendiği kadar yenir. Bunun dışında hiçbir katı besin alınmaz. Yemeklerden iki saat sonra ve günde en fazla üç bardak olmak üzere yalnızca ıhlamur, papatya ve nane çayı içilebilir. Üçüncü gün sakarinle tatlandırılabilen kahve ya da süt en az birer saat arayla içilebilir. Son derece ağır olan jokey rejimi yalnızca üç gün uygu­lanmalıdır.

Zayıflatıcı• Zen rejimi – Batı’da son yıllarda mo­da olan bu rejim, Doğu kültürüne artan ilgiyle birlikte tanınmıştır. Çin felsefe­siyle sıkı sıkıya ilişkilidir. Bu rejimde besinler, hemen her konuda olduğu gibi yin ve yang olarak ikiye ayrılır. Bunlar­dan ilki “genişletici”, ikincisi ise “kısıt­layıcı” sayılır. Km’e sofra şekeri, bakla­giller ve meyveler, yang’a tahıllar girer. Zen rejimi yalnızca buharda pişmiş ve bitkisel yağlarla tatlandırılmış tahıllara izin verir. Protein oranı düşük bu tür bir rejim önemli ölçüde güç kaybına ve halsizliğe yol açar. Bu rejimden kay­naklanan besin eksiklikleri, kabızlık ve yorgunluğun giderilmesi oldukça zor­dur.

• Linn rejimi – Protein ağırlıklı bir re­jimdir. Temel olarak meyve sulu sütle alınacak günlük 200-300 kalorilik ener­jiye dayanır. Ayrıca 200 gr yeşil sebze (ek 60 kalori) ve vitamin-mineral deste­ği alınabilir. Son derece ağır olan bu re­jim hızla zayıflamayı sağlasa bile bes­lenme bozukluklarına yol açar. Yalnızca denetim altında ve sağlığı böyle bir rejimi kaldırabilecek kişilerde uygulan­masına izin verilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular