Ablam Meme Kanseri Tedavisi Doğru mu?

Soru: Ablam 55 yaşında. Meme kanseri (paget) teşhisi konuldu. Ameliyat oldu ve koltuk altı lenf bezleri temizlendi. Ablam radyoterapi görüyor. Tedavide doğru yolda mıyız? MELTEM ÖZKAN

Prof.Dr.Erkan TOPUZ: Paget az rastlanan bir meme kanseri türü. Meme ucunda kabuklanma, çatlak, kaşıntı, kanama gibi belirtilerle seyreder. Hastalar bu belirtileri genellikle dikkate almaz ve egzama olduğunu düşünerek doktora başvurmaz. En az 3-4 ay süren şikayetlerin üzerinde dikkatle durulması gerekir.

Hastalık; muayene, görüntüleme yöntemleri ve meme başından biyopsi ile tespit edilir. Paget hastalarının yaklaşık yüzde 80’inde memede başka bir yerde eşlik eden bir kanser bulunur. Hastalık erken evrede tespit edilirse meme tamamen çıkarılır ve koltuk altı lenf bezleri temizlenir. Daha sonra eşlik eden bir meme kanseri bulgusuna bakılır. Eğer Paget’ten bağımsız bir meme kanseri varsa tedavi tamamen değişir ve kemoterapi uygulanır. Reseptör durumuna göre hormonterapi de düşünülebilir. Son zamanlarda Paget hastalığında meme koruyucu cerrahi de deneniyor. Yani memenin tamamı değil sadece tümörün bulunduğu kısım alınıyor. Eğer tümör hudutları temiz çıkarsa arkasından memeye radyoterapi de yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ayşe menez dedi ki:

    kardeşim kanser tedavisi nasıl edilir

BİR YORUM YAZ

sağlık