Kalp Hızı Ve Kalp Ritmi Bozuklukları

Normal Kalp Ritmi
Bir kalp atışı, vücudun geri kalan kısmına kan pompalayan iki ventrikülün (karıncığın) kasılmasını içerir. İki ventrikülün (karıncığın) kasılmasını, ventrikülleri (karıncıklar) kanla ‘ dolduran iki atriyumun (kulakçığın) kasılması takip eder. Normalde kalp, düzenli bir şekilde dakikada 60 ila 100 kez atar.

Her bir normal kalp atışı, sinotriyal (SA) düğüm olarak adlandı¬rılan küçük bir grup uzmanlaşmış kas hücresi grubunda başlayan bir elektriksel uyarı tarafından başlatılır. Kalbin doğal uyarı kaynağı (pacemaker) olan SA düğümü, sağ atriyumun (kulakçığın) duvarında bulunur.

SA düğümünden gelen sinyal, hızla kalbin iki küçük üst odacığına (atriyumlara (kulakçıklara) gider ve kasılmalarına neden olur. Sonra sinyal, başka bir uzmanlaşmış hücre demetine, atriyoventriküler (AV) düğüme, ve oradan da dal bloğu olarak adlandırılan özel yollar aracılığıyla ventriküllere (karıncıklara) gider.
Sinyal, ventriküllere (karıncıklara) ulaştıktan çok kısa bir süre sonra (ventıiküllerin (karıncıkların) kan ile dolacak yeterli zamanı olduktan sonra) ventriküllerin (karıncıkların) kasılmasına neden olur.

Kalp Hızı Ve Kalp Ritmi BozukluklarıKalbin, vücudun daha fazla oksijene olan gereksinimini karşılamak ve daha fazla atık maddeden kurtulmak için egzersiz ya da duygusal endişe esnasında hızlanması normaldir. Ateş, anemi, aşın faaliyet gösteren bir tiroid bezi ve bazı maddeler (dekonjestanlar (burun tıkanıklığını giderici ilaçlar), kafein, amfetaminler ve kokain gibi) de kalbin normalden daha hızlı bir şekilde pompalama yapmasına neden olabilir.

Kalp ritmi anormallikleri (bozuklukları), kalbin elektrik sisteminde bir normal fonksiyonu yerine getirememe söz konusu olduğunda meydana gelir. Hafiften yaşamı tehdit ediciye kadar farklılık gösteren ritim anormallikleri (bozuklukları), atriyumlann (kulakçıkların) ya da ventriiküllerin (karıncıkların) düzenli kasılmasını değiştirebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. adem armut dedi ki:

  ben kahramanmaraşta yaşayan 32 yaşında 2 çocuk babası erkeğim yaklaşık 6 yıldan beri benim kalp rahatsızlığım var ama maraştaki bir çok hastaneye gitmeme rağmen teşhis konulamadı. benim rahatsızlığım: zaman zaman sırtımda ve göğsümde batma şeklinde hafif sancılar oluyor ama beni rahatsız edecek boyutta değil beni rahatsız eden kalbimdeki ani kasılmalar bu kasılmalar 1-2 saniye sürüyor ve kasılmalar ardı ardına 2-3 defa tekrarlıyor. önceki yıllarda kasılmalar çok seyrekti yaklaşık ayda ik ayda bir oluyordu ama bu son yılda çok sıklaştı.kasılmanın ne şekilde olduğunuda anltayım:böyle bi anda kalbim şişiyor gibi göğsümde ani bir sıkışma oluyor ve bu ard arda bi kaç defa tekrarlıyor ne yapmam gerek teşekürler.

 2. Şenol dedi ki:

  Öncelikle böyle yararlı bir site kurmanızdan dolayı teşekkür ederim.
  Benim sorum daha doğrusu sorunum, kalp atışlarım dakikada 70 yani normal seyrediyor. Yalnız bir yere sırtımı yasladığım zaman veya gece yattığım zaman nabzım sanki sırtımda atıyor. Bazen iki elimi birleştirdiğim zaman parmak uçlarımı birleştirdiğimde aynı nabız atışını hissediyorum. Bazen ise normale dönüyor.
  Tansiyonum normal seyrediyor ama kolesterollumu hiç ölçtürmedim.
  Acaba bu sorunum kalp ile alakalımıdır.

  Saygılarımla.

BİR YORUM YAZ

sağlık