Kronik Böbrek Yetmezliği

Belirtiler Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Doç. Dr. Alp Gürkan: Böbrek yetersizliği geliştiğinde gözlenebilecek pek çok belirti var. Ancak bu belirtilerin oluşması genellikle her iki böbreğin fonksiyonunun yarısından fazlasının kaybından sonra ortaya çıkar. Bu nedenle hastaların hekime başvurdukları zaman deyim yerinde ise ‘iş işten geçmiş’ olur. Böbrek hastalıkları sinsi ve yavaş seyirlidir. Bu nedenle böbrek hastalığının sebeplerinin bilinmesi ve bu sebeplerin varlığı halinde doktor kontrolünde olmak çok önemlidir. Böylece böbrek yetersizliğinin gelişmesi engellenir ya da geciktirilir.

Kronik Böbrek Yetersizliği Nedenleri Nelerdir?

Doç. Dr. Alp Gürkan: Nedenleri çok çeşitlidir. Kontrolsüz hipertansiyon ve şeker hastalığı böbrek yetersizliğine yol açabilir. Şeker ya da tansiyon hastası olanların doktor kontrolünde olmaları, diyetlerine dikkat etmeleri böbrek yetmezliği gelişmesini önlemek için önemli adımlardır. Böbrek yetmezliğine yol açan diğer nedenleri şöyle sıralayabiliriz:

– Kistik böbrek hastalıkları,
– Böbreğin mikrobik ya da mikrobik olmayan iltihabi hastalıkları,
Ailevi Akdeniz ateşi hastalığı(FMF),
Lupus (SLE) gibi sistemik hastalıklar,
– Doğuştan veya damar sertliğine bağlı olarak gelişen böbreğin damar hastalıkları,
– Bazı ilaçlar (Özellikle ağrı kesici, anti-romatizmal ilaçlar).

Kronik Böbrek Yetersizliği Tanısı Nasıl Konur?

Doç. Dr. Alp Gürkan: Böbrek hastalıkları sinsi hastalıklar olmasına karşın, hastalığın tanısı son derece-basit testlerle konuluyor. Basit bir idrar tetkiki böbrek hastalıklarının tanısında çok değerlidir. Bunun dışında kanda atık madde ve mineral miktarının ölçümüne dayanan testler (üre, kreatinin, ürik asit, sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor gibi) ve böbreklerin ultrasonografiyle görüntülenmesi, böbrek hastalıklarının tanısı için önemli.

Böbrek Yetersizliği Hastalığında Diyetin Rolü Nedir?

Doç. Dr. Alp Gürkan: Böbrek hastalıklarının tedavisinde diyet büyük rol oynamakla birlikte, altta yatan nedenin tedavisi önemli. Böbrek hastasının diyetinde dikkat edilmesi gereken en önemli maddeler su, tuz ve proteindir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. havva şebnem dedi ki:

  merhabalar;benim amcamda kronik böbrek yetmezliği ortaya çıktı böbreklerin 3 de 1 çalışmıyormuş ayrıca ayakları çok ciddi derecede şiş inmiyor ve ağrıyor ayrıca akdeniz anemisi ve tansiyon-kolostrol çok yüksek amcamın ilerki durumu ne olabilir doktoru ilaç ve diyet tedavisi verdi ve 3 ay sonra kontrole gel dedi 3 ayçok değilmi ne yapmamız gerekiyor acaba

 2. eda özer dedi ki:

  iyi günler.. annem rahatsızlığı hakkında isze sorularımı sorabilirmiyim?

  yapılan tetkik: Renal Kontikal Sintigrafi
  Radyoformasötik: Tc-99m DSMA
  Verilen doz: 3MCİ

  sonuçlar ise: Normal şekil-lokalizasyonda ve normalden büyük olarak izlenen sol böbrek, üst polünde aktivite tutulumu beklenen düzeyde izlemekle bilikte 3/4 alt kesimi satralinde hipoaktif alan varlığı ve perriferinde incelmiş parankimi ile verilen aktiviteyi beklenen düzeyin altında ve süliet tarzında tutumaktadır.(çift toplayıcı sistemin alt komponeti)
  yorum: – Üst polünde aktivite tutulumu normal sınırlarda(çift toplayıcı sistem üst komponenti) 3/4 alt kesiminde santralinde daha belirgin hipoaktif alan ile parankim fonksiyonunda ileri derecvede azalma gösteren(çift toplayıcı sistemin nonfonksiyonel alt komponenti) sol böbrek
  – Üst polü ve alt yarısı medial kesimde parankim fonksiyonunda azalma(ektazi?) gösteren sağ böbrek

  rapor ile ilgili bilgiler size iletmek istedim yardımcı olabilirmisiniz? bir kaç doktor ile görüştük. Kimi böbrek alınacak diyor, kimi ise gerek yok ağrılarınız geçmez diyor. tam olarak ağrı yok fakat vucudun ateşi yükseliyor…Sizce ne yapmalıyız ameliyat risklimi? olmalımı?
  şimdiden teşekürler cevabınızı bekliyorum….

 3. elif dedi ki:

  kızım spina bifidalı çok sık idrar yolu enfeksiyonu geçiriyor du şimdi tak yapıyorum en son dmsa böbrek korteksi sintikrafisi çektirdigimde sonuç toplam böbrek aktivite tıtulumunun yüzde 55 sol yüzde 45 sag böbrek uptake etmiştir yazıyo bu durum böbrek yetmezligine yol açarmı ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkür ederim

BİR YORUM YAZ

sağlık