Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Spor yapmak hayatınızda olmazsa olmazlar arasında yer almalı. Bu yönde bir kaç öneride bulunabiliriz:


– Sporu alışkanlık haline getirin

Öncelike “Sporsuz 48 saate hayır” demelisiniz. Eğer iki günde bir mutlaka egzersiz yaparsanız, hareketli yaşantıdan daha fazla keyif alırsınız. Nedenine gelince, egzersizle kazandığınız form ve enerji en fazla iki gün sürebilir. Egzersiz için iki günlük bir sıklık bu sebeple en doğrusudur.

– Açık havayı tercih edin

spor_turGenellikle sporcular açık havada yaptıkları koşularını kapalı ortamlardaki koşu bandına tercih ediyorlar. Siz de koşu bandından vazgeçin ve daha eğlenceli ve sağlıklı olan açık hava koşunuzu yapın.

– Sağlıklı düşünün

Spor yaparken hem ruhsal olarak hem de beden olarak kendimizi daha iyi hissediyoruz. Egzersiz sırasında beyin her türlü düşünceden arınıp, bedenin hareketlerine odaklanıyor. Bu durumda beyin-vücut bir bütün olarak bir ritmle hareket ediyor.

– Müzik eşliğinde egzersiz yapın

Egzersiz sırasında müzik dinlemek sporu daha keyifli, daha prtik hale getirir. Mutlu hatıralarla dolu parçalar seçerek bir cd’ye kaydedin. Mutluluk veren coşkulu müzikleri dinlerken daha fazla motive olduğunuzu fark edeceksiniz.

– 10 dakika hesabı

Uzmanlara göre haftada üç kez yarımşar saat yapılan egzersiz yeterlidir, yalnız bu otuz dakikayı mutlaka aynı anda yapmanız gerekmiyor. Otuz dakika ayıramazsanız, bunu onar dakikalık üç defada yaparak da aynı sonuca ulaşırsınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. ceval dedi ki:

  Merhaba.53 yasindayim.Kolestrolum yuksek cikinca (su anda 5,5) doktorum spor yapmayi tavsiye etti.Ben de 8 aydir parklarda haftada 3-4 defa olmak uzere kosmaya basladim.Kis mevsimine girdigimiz su anlarda haftada 3 defa kosu esnasinda ara vermeden 35-40 dakika 3,5-4 mile amatorce kosmaktayim.Kosmaya baslarken hicbir kimseden klupten vb yerlerden bilgi destegi almadim.Zamani ve mesafeyi basindan beri kendimi dinleyerek artirarak maximum 50 dakikaya cikardim sa bile nihayette 35-40 dakika kosmanin en normal bir zaman oldugunu kabul etmis oldum.
  Kosmayi seven biri olarak cevabini merak ettigim sorularim sunlardir:

  1-Kalbimde bir problem hissetmedigim halde check up yapmam gerekirmi?
  2-Zaman zaman kosunun yarisinda dizlerimden asagi ayaklarim agrimakta ve bu durum kosuyu yarida birakmama sebeb oluyor.Normalmidir?
  3-Kosu esnasinda burundan ziyade agizdan nefes almayi tercih ediyorum.Fark edermi?
  4-Ruzgarli ve soguk havalarda kosmak tehlikelimidir?Neyi tavsiye edersiniz?
  5-Yasimi da dikkate alarak nasil bir kosu programi uygulamami tavsiye edersiniz?
  6-Kosu ile alakali internette websiteleri varmidir?

 2. ece dedi ki:

  yaşımıda dikkate alarak nasıl bir kosu progmıuygulamamı tafsiye edersiniz

BİR YORUM YAZ

sağlık