tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Beyin İltihabı – Ensefalit

Ensefalit “beyin iltihabı” anlamına gelir. Belirli bir virüs beynin enflamasyonuna sebep olur. Ciddi ve hayati tehlike arz eden bir hastalıktır.
Bu hastalık iki şekilde ortaya çıkabilir: “birincil ensefalit” ve “ikincil ensefalit”. Hastalığın birincil biçimi daha ciddi iken, ikincil biçimi daha yaygın görülür. An­cak ikincil ensefalit daha hafif bir hastalıktır. Doktorlar birincil ensefalit vakaları ile daha sık karşılaşmaktadır.

Doktora görünmek ve zamanında tedavi görmek hastalığın tedavisi için çok önemlidir çünkü hastalığın seyri önceden tahmin edilememektedir.
Hafif ensefalit vakalarında görülen belirtiler aşağıdaki gibidir:
– Ateş
Baş ağrısı
– İştah kaybı
– Yorgunluk ve uyuşukluk hissi

Daha ciddi vakalarda ise aşağıdaki belirtiler yaşanmaktadır:

Çift görme
Konuşma bozukluğu ve zihinsel karışıklık
Bulantı ve kusma
– Denge bozukluğu
– Boyunda sertleşme
Sara nöbetleri

Ensefalit için önerilen modern tıp tedavileri:

Ensefalit tedavisi ikiye ayrılır. Birinci tedavi belirlenen bir mikroba karşı veri­len ilaçlarla sürdürülür. İkincisi ise vücut direncini arttırıcı ve ensefalitin sebep ol­duğu belirtileri düzeltmeye yarayan destekleyici tedavidir. “Asiklovir” gibi anti-viral ilaçlar kullanılır. Asiklovir, toksik olmayan bir ilaçtır.

Doğal sağlık tedavileri
Enfeksiyon esnasında doğal sağlık tedavilerinin uygulanması uygun değildir ancak yine de bazı yöntemler doktora danışılarak kullanılabilir:

• Homeopati alanında kullanılan bazı maddeler modern tıp tedavilerinin des­tekleyicisi olarak kullanılabilir. Çocuğunuz uyuyor olsa bile, bazı homeopatik maddeleri dudaklarının arasına kıstırarak tedavi uygulayabilirsiniz:
• Çocuğunuzun yüzü kızarmışsa ve gözleri yerinden fırlayacak gibi olmuşsa güzelavrat otu kullanabilirsiniz.
• Özellikle uyuşuk bir hal alan bebekler için güzelavrat otu kullanılabilir.
• Baş dönmesi, titreme ve güçsüzlük hissi gibi durumlarda homeopati alanında “gelsemium” adı verilen madde kullanılabilir.
• İyi bir homeopati uzmanının tavsiyelerini alarak doğal sağlık terapilerine baş­lamanız önerilmektedir.
• Çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmek için C vitamini ve çinko te­davisine başlayabilirsiniz. Çocuğunuz ensefalit tedavisi görüyorsa, vitamin takviyesine başladığınızı doktorunuza bildirmelisiniz.
• Ekinezya anti-viral bir özelliğe sahiptir. Ekinezya bağışıklık sistemini de güç­lendirdiğinden ensefalit tedavisine katkıda bulunabilir.
• Hastalığın tedavisinde, iyileşme sürecinin hzılandırılmasında ve bağışıklık sis­teminin kuvvetlendirilmesinde taze sarımsak kullanılmalıdır.
• Çocuğunuz kendisini huzursuz hissederse kendisine papatya çayı içirebilirsiniz.
• Papatya, lavanta ve nane ya da çay ağacı yağı ile çocuğunuzun alın bölgesine soğuk kompres yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular