tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Diğer Terapi Türleri

İlaç Terapisi

Ruh halini düzenleyen ilaçlar, ılımlı depresyon ve anksiyete bozukluklarından, ciddi depresyona, panik bozukluklara, bipolar bozukluğa, kişilik bozuklukları ve psikoza  kadar; çok sayıda semptomun tedavi­sinde etkilidir.

Biyolojik Geri Besleme

Bu terim, özel vücut tepkile­rini (nabız ya da solunum gibi) ölçen ve vücudunuzun tepki­lerinin farkına vararak bunları kontrol etmeyi öğrenebilmeniz için, sesler ya da ışıklar şeklinde size geri besleme yapan metotları tanımlamak üzere kullanılır. Bunu takiben, kendi tepkilerinizi düzen­lemek üzere gevşeme ve bilişsel teknikleri kullanırsınız.

Gevşeme Terapisi

Stres yönetiminin bir  türüdür.

Elektroconvulsive Terapi

Bu terapi (ECT) – elektroşok tedavisi ya da “şok tedavileri” olarak da bilinir – şiddetli depres­yonun, bipolar bozukluğun manik fazı  ve bazen şizofreninin tedavisinde kullanılır. Ayrıca, intiharın önlenmesi için acil durumlarda da kullanılır.

Terapiden önce, bir kas gevşetici ile birlikte genel anestezi uygulanır. Nabzı kontrol etmek için diğer ilaçlar kullanılır ve solunum kesilmesinden kaynakla­nabilecek hasarı önlemek amacıyla oksijen yönetimi yapılır.

Kafa derisi üstüne iki elektrot yerleştirilir ve 1 ila 2 saniye süren küçük bir elektrik akımı verilir; bu bir nöbet yaratır. 20 dakika sonra uyandı­ğınızda, kaslarınızda bir ağrı ve hafif bir baş ağrısı hissedebilirsiniz.

Tedavi, haftada iki ya da üç kere olmak üzere, şartla­rınız düzelene kadar birkaç hafta boyunca tekrarlanır. Hafif bir hafıza kaybı en çok rastlanan yan tesiridir.

ECT boyunca, bilinçsiz durumda olduğunuz için terapiye dair bir şey hatırlamazsınız. Her ne kadar araştırmacılar bunun nasıl işlediğini tam olarak açılayamasalar da, araştırmalar ECT’nin pek çok kişide depresyonu azalttığını göstermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular