tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Kas Gevşetici İlaçlar

Merkez sinir sistemine veya sinirlerin ada­ledeki birleşme noktalarına etki ederek adalelerin kasılmasını önleyen ilaçlara kas gevşetici ilaçlar (miyorelaksanlar) adı ve­rilir. Güney Amerika’da yerlilerin oklarına sür­dükleri bir zehir olan kurar  (curare), ada­leleri felç etmek etkisi nedeniyle günü­müzde ameliyatlarda kullanılan ve kürari zarı denilen ilaçların başında gelmektedir. Anestezide kullanılan narkotik maddeler ağrıyı ortadan kaldırdıkları halde adaleler­de tam bir gevşeme yapmadığından ope­rasyonun kolay yapılmasında yeterli de­ğildir.

Kurar (Tubaourarin), Gallamin (Fla-xedil), Pancuronium (Pavulon), Süksinilkolin (Esculin) gibi ilaçlar vermek suretiyle anestezistler hastanın karın kaslarını tem olarak gevşetir ve barsakların hareketle­rini durdurturlar. Ancak bu sırada solunum felci de meydana geldiğinden hastanın su­nî bir şekilde solunumunu temin etmek zo­runludur. Bu amaçla hastanın solunum bo­rusundan içeriye bir tüp sokmak (yani intube etmek) ve hava balonunu devamlı olarak pompalayarak solunumu devam et­tirmek gereklidir.

Adale romatizması, Parkinsonizm veya felç (hemipleji) sonueu sertleşen adaleleri gev­şetmek için de adale gevşetici çeşitli ilaç­lar (Paraflex, Gamakuil, Dorsiflex v.b.) kullanılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular