tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Eter

Eter (diethyl ether) uçucu, iritan, kokusu hoş olmayan bir sıvıdır. Sataştırılarak ve uygun bir sabitleştirici ilavesiyle anestezik eter (Aether pro narcosi) haline getirilmiş­tir. Eter 1540’da Valerîus Cordus tarafın­dan bulunmuş, ilk defa 1866’da ameliyat­larda anestezik olarak kullanılmaya baş­lanmıştır.Eterin kullanılmaya başlanması modern cerrahinin gelişmesine yol açmıştır. Son­raları daha birçok cnestezik madde bu­lunmasına rağmen günümüzde eter (ether) gene en tehlikesiz narkotik olarak kullanıl­maktadır.
Eterin sakıncaları yok değildir. Eter solu­num yollarını tahriş ettiğinden hasta so­luğunu tutar ve eter buharını ilk soludu­ğunda öksürmeye başlar. Bu nedenle ge rek açık ve gerekse kapalı sistem içinde verilen eterin yoğunluğu yavaş yavaş artı­rılmalıdır.
Eter narkozunda ameliyat sonu kusma da çok görülür. Anestezi vermek üzere kul­lanılan aletlerde eter, azct protoksit deni­len diğer bir anestezik madde ile karışım halinde de kullanılır. Eterin hava ile karı­şımının kolay alev alacağı ve azot protok­sit ile karışımının patlayıcı olduğu unutul­mamalıdır

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular