tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Gut ve Yalancı Gut

GUT VE YALANCİ GUT
Artritle ilgili bu rahatsızlıkların nedeni, eklemde toplanan ve iltihap ve ağrıya yol açan kristallerdir. Gut söz konusu olduğunda, bu kristal monosodyum ürattır (böbrek taşında da bulunur, s. 245). Yalancı gut durumunda, kristal kalsiyum pirofosfattır. Gut erkeklerde daha sık görülür ve kadınlarda menopoz öncesi pek görülmez. Yalancı gut da genellikle menopoz sonrasında ve bazen de tiroid ve paratiroid hastalığı gibi iç salgı bezleriyle ilgili sorunlarla birlikte görülür. Gut hastalığı bölgeleri ayak parmakları, ayaklar ve dizlerdir; yalancı gut ise genellikle dizleri, el bileklerini ve ayakları etkiler.

Rahatsızlığa tanı koymak için etkilenen eklemden alınan sıvı incelenir ve gut için ürik asidin kan düzeyleri kontrol edilir. Olası tedaviler steroid olmayan anti inflamatuar ilaçlarla, bölgeye uygulanan steroid iğnelerle ya da ağızdan alınan steroidlerle gerçekleştirilebilir.

AMELİYATIN DÜŞÜNÜLDÜĞÜ DURUMLAR
Ameliyat yalnızca, ciddi hareket kaybı söz konusu olduğunda ve normal tedavi seçenekleri etkisiz kaldığında düşünülebilir. Hasarın büyüklüğüne ve oluştuğu ekleme bağlı olarak çeşitli teknikler kullanılır.

Artroplasti Etkilenen eklemin bir kısmı ya da tamamı yapay eklemle değiştirilir. Artroplasti genellikle kalça, diz, omuz ve dirsek eklemleri için kullanılır.
Artrodezis Eklem kemikleri birbirine kaynatılır. Artrodezis genellikle omurlarda kullanılır.
Diğer cerrahi tedaviler Bunlar, baskıyı azaltmak için eklemdeki kemiklerin yeniden hizaya konduğu osteotomi ve hasarlı malzemenin eklemden çıkartıldığı osteoplastidir.

YENİLENEN KALÇA KEMİĞİ
Standart kalça kemiği yenileme eklemleri, bir metal top, bunun bir ucuna bağlı uzun bir çubuk ve yüksek yoğunluklu politenden yapılmış bir yuvadan oluşur. Ameliyat sırasında uyluk kemiğinin üst kısmındaki kemik topu çıkartılır ve uyluk kemiğine takılan bir mil ile çubuk yerinden alınır. Metal top yeni plastik yuva içinde döner.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular