tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

İntiharın Uyarı İşaretleri

İntihar, tüm yaş gruplarında, ölümün en yaygın on sebebi arasındadır. Tanıdığınız biri kendini öldürmekten bahse­diyorsa, bunu ciddi bir yardım çağrısı olarak kabul edin. İntihar etmekten bahseden ya da bunu deneyen pek çok insan, son derece yalnızdır ve ilgi gösteren bir arkadaşın varlığı caydırıcı olmaya yetebilir. Bireysel mahremiyeti ihlal etmekten çekinebilirsiniz. Ama bir yaşam kurtarıyor da olabilirsiniz.

Kişi ile yakın temasta kalın ve bir doktora görün­mesi için onu teşvik edin. Eğer kişi bunu yapmazsa, kontrolü ele alın ve bir doktor ya da psikiyatrist ile temasa geçin.

İntihar kurbanlarının çoğu yetişkindir. Ama daha genç yaşlardaki eğilim de alarm vermektedir. Yetişkin intihar­ları, depresyon, panik bozukluk, şizofreni, veya madde kullanımından muzdarip kişilerde daha yaygın bir şekilde vuku bulmak­tadır. Bununla beraber, binlerce intihar kurbanının, bu şartlardan muzdarip olduğu bilinmemektedir.

İntiharın bir seçenek olduğunu düşünüyorsanız:

■ Doktorunuzu arayın ya da yardım istemek üzere bir hastanenin acil bölümüne başvurun.

■ Doktorunuzdan, sizi, terapi için bir psikiyatra yönlen­dirmesini isteyin. Psikiyatri uzmanları, başa çıkılamaz gibi görünen lakin çözümlenebilir sorunlar için yardımcı olabilmek üzere eğitim almışlardır.

Bazı kişiler, intiharı düşündüklerini asla açık bir şekilde söylemezler. Ama buna dair uyarı sinyalleri sergileyebi­lirler. Bu işaretlerden herhangi birini sergileyen bir kişi biliyorsanız, ona yardımcı olmak üzere inisiyatifi ele alın.

Uyarı sinyalleri şunlardır:

Depresyon: Yorgunluk, üzüntü hali, ve normal aktivitelere dair ilgi kaybı, bir intihar denemesi öncesinde görülebilir.

Huysuzluk ve birdenbire bambaşka bir ruh haline geçme durumu: Ruh halindeki çok aşırı bir değişiklik, özellikle depresyondan sakinliğe geçiş, bireyin belli bir eylem hazırlığı içinde olduğunun işareti olabilir.

Kriz: Depresyonlu bir kişide, baskı yaratan bir hadise, intihara dair düşünceleri başlatabilir.

Çekilme: Siz ya da tanıdığınız biri, normal aktivitelerden çekiliyor ya da tüm sosyal temaslardan kaçınıyor gibi görünüyorsa, yardım isteyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular