tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Kabakulak

Parotis denilen kulakaltı tükürük bezlerinin virütik hastalığına kabakulak veya parotitis epidemika adı verilir. Hastalık bazen salgın halinde görüldüğünden bu isim ve­rilmiştir. Bildirilmesi mecburi hastalıklar­dandır. Etkeni olan mikrovirüsün kuluçka devresi 2-3 haftadır. Okul çağındaki ço­cuklarda çok görülmekle beraber kaba­kulak hastalığına yetişkinlerde de rastla­nır.

Orşit, poliartrit gibi komplikasyonlar yapmasından ötürü önemli bir hastalık sa­yılır. Hastalık önce kulakaltı tükürük bezinin ağ­rılı bir şişliği, halsizlik ve ateş ile başlar. Şişkinlikten iki gün önce ve bir hafta son­ra boğazdan alınan tükürükte virüs tespit edilebilir ve bu dönemde hastalık bulaşı­cıdır, hastayı ayrı tutmalıdır.

Virüsün er­keklerde testisleri veya kadında överleri tutup orşit veya ovarit yapması en sık görülen (% 20) ve çekinilen komplikasyonlarıdır. Ovarit veya orşit geçirenlerin bir kısmı kısır kalabilmektedir. Büyüklerin istirahat etmesi faydalıdır. Ayrıca virüsün beyne yerleşerek menenjit veya ansefalit, pankreasta pankreatit, kalpte miyokardit. böbrekte nefrit yaptığı da görülmüştür. Testis iltihabı belirince kortikosteroidler yapılmalı ve torbalar suspansuvar ile as­kıya alınmalı, soğuk kompres uygulanma­lıdır.

Kabakulak ömür boyu bağışıklık ka­zandırır. Korunmak için yani pasif bağı­şıklık kazanmak için kabakulak geçirmiş­lerden elde edilen hiperimmun gamma globulin şeklindeki aşıyı yapmak gereklidir. Ayrıca kızamık ve kızamıkçıkla beraber karma aşı (MMR vaccine) yapılabilir. Ka­bakulak hastalığının özel bir tedavisi yok­tur. Antibiyotik ancak sekonder enfeksi­yonlardan korunmak içindir. Ağrı için As­pirin, Novalgin gibi ilaçlar alınabilir.

Başka Bir Kaynaktan:

Kabakulak, tükrük bezlerinin iltihabı ve bazen de testisler, beyin zarları, pankreas ve diğer organların tutulması ile kendini gösteren akut, bulaşıcı, viral bir enfeksi­yon hastalığıdır. Hastalık tüm dünyada yaygındır; kabakulak çocukluk çağı hasta­lığıdır ve olguların %95’i 15 yaş altındaki çocuklarda görülür. 20 yaş ve üzerindeki erişkinlerin %80-90’ı kabakulağa karşı bağışıktır. Bunların %30’u hastalığı farkında olmadan geçirmiştir.

Kabakulak hastalığının etkeni bir virüstür ve damlacık enfek­siyonu şeklinde bulaşır. “Parotis bezi” iltihabının başlangıcından gün önce ve il­tihabın görülmesinden 8 gün sonrasına kadar virüs tükrükten izole edilebilir, an­cak gerçek bulaştırıcılık süresi daha kısadır. Enfeksiyonun etkeni insandan insana tükrük ile ve havlu gibi eşyalarla dolaylı olarak geçebilir. Kabakulağın kuluçka sü­resi 14-25 gündür. İştahsızlık, halsizlik, kas ağrıları, baş ağrısı ve hafif ateş yüksel­mesi gibi belirtileri takiben bir veya iki gün içerisinde kulak altı tükrük bezi tek ve­ya çift taraflı olarak çene kemiği köşesi üzerinde belirginleşir.

Tanı, kanda kabaku­lak antikorlarının saptanması ile koyulabilir. Keyifsizlik, ateş, baş ağrısı, yutkunma zorluğu ve boyun bölgesinde ağrı hastalığın en belirgin belirtilerindendir.

Kabakulak için önerilen modern tıp tedavileri

Bol miktarda sıvı tüketimi, ağrı ve ateş için “asetaminofen” türü ilaçlar ve istirahat önerilmektedir. Kabakulağın tamamen iyileşmesi birkaç hafta alır. Çocuklar kaba­kulak hastalığına karşı MMR (kızamık-kızamıkçık ve kabakulak) aşısı ile korun­maktadır. Bu aşı 12-24 aylık bebeklere yapılmaktadır.

Doğal sağlık tedavileri

– Enfeksiyon ve ateş sorununu gidermek için sarımsak, ekinezya, civanperçemi ve nane karışımından hazırlanan çayı balla tatlandırarak ya da böğürtlen su­yunun içine ilave ederek çocuğunuza ikram edebilirsiniz.
– Yutkunma zorluğunu gidermek için kadife çiçeği ve kızıl yonca kullanılabilir.
Papatya yağı, okaliptüs yağı ve lavanta yağını 6 yemek kaşığı zeytin yağı ile ka­rıştırın. Çene ve boyun bölgesine bu karışımla masaj yapın. Bu yağları hafif ateşte ısıtırsanız, yaptığınız masaj daha etkili olacaktır. Bu karışımı buharlaş-tırıcı bir tüpe koyarak çocuğunuzun odasında bir köşeye yerleştirebilirsiniz.
– Çocuğunuza bol bol taze meyve ve sebze yedirin. Çocuğunuz meyve ve sebze­leri çiğnemekte zorlanıyorsa, meyve ve sebze suyu içirin.
– Hava çok sıcaksa, çocuğunuzun vücudunu birkaç damla papatya yağı damla­tılmış nemli bir süngerle silin.
– Kabakulak salgını varsa ve çocuğunuz henüz bu; salgından etkilenmemişse, homeopati alanında kullanılan “pitolakka” ve “parotidyum” ürünlerini kulla­nabilirsiniz. Çocuğunuz bu ürünleri kullanamıyorsa, aşağıdaki önerileri de­neyebilirsiniz:
– Çocuğunuzun vücudunun solunda yer alan tükürük bezleri sağdakilerden daha fazla şiş ise, “Rhus Tox.” maddesi kullanabilirsiniz.
– Yüksek ateş, ağrı ve boğaz acısı durumunda güzelavrat otu kullanılabilir.
– Aşırı ter ve dilin paslanması gibi durumlarda “Mera Sol.” adlı madde kulla­nılabilir.
– Ateşin geçmemesi halinde rüzgârgülü bitkisi kullanılmaktadır.
– Bach çiçek terapileri çocuğunuzun stres ve huzursuzluğunu giderir. Bach te­rapisinde kullanılan çiçek esansları ile çocuğunuzun nabzına masaj yapabilirsiniz. Bu esansları çocuğunuzun banyo küvetine de damlatabilirsiniz;. Gürgen, kırmızı erik ve acı marul (yabani hindiba) tüm çocuk hastalıklarına iyi geldiği gibi kabakulağa da iyi gelmektedir.

Faydalı terapiler
Homeopati, herbalizm, geleneksel Çin terapileri, Ayurveda, besin terapileri ve aro-materapi.

Uyarı:
Özellikle de kabakulak geçiren erkek çocuklarında bazı komplikasyonlar meydana gelebilir.
Baş ağrısı, boyunda sertlik hissi ve ateş gibi durumlar kabakulak hastalığına eşlik ediyorsa,
acilen doktorunuzu görmeniz ge rekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular