tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Kalp Hastalıkları

Kalp hastalıkları ağrı, göğüs sıkışması, çarpıntı, gaz şikâyeti, nefes darlığı, yor­gunluk duygusu ve ender olarak ateş gi­bi çeşitli belirtilerle kendini belli ederler. Bütün bu gibi şikâyetler karşısında hemen bir kalp hastalığı endişesi belirir. Kalbin çalışma kapasitesindeki azalma derecesine göre kalp hastalıkları 4 sınıfa ayrıl­maktadır.

I. sınıftan olanlarda bir kalp hastalığının varlığına karşılık kendilerinin hiçbir şikâyetleri yoktur.
II. sınıftan olan­larda günlük hareketler dışında fazla bir hareket veya çalışmadan sonra şikâyetler başlar.
III. sınıfta bulunan hastalar günlük alışılmış hareketler sırasında bile nefes darlığı veya çarpıntı gibi şikâyetlerde bu­lunurlar.
IV. sınıf kalp hastaları ise yat­tıkları yerde bile rahat olmayan, çeşitli şi­kâyetleri bulunan kimselerdir. Kalp hastalıklarında ağrı. mitral hastalığında, angına pektoriste, kalbin perikard denilen dış zarının iltihaplanmasında (perikardit) cok görülen bir belirtidir.

Kalbin büyümesi (hipertrofi) veya genişle­mesi (dilatasyon) kalbin bazı boşluklarına veya bütününe ait olabilir. Kalp kapakla­rına ait bozukluklar (mitral stenozu, triküspid stenozu), kalbin bir yük altında kaldığı hastalıklar (aort stenozu, aort koarktasyonu, hipertansiyon) veya kalp adalesinin iltihabi olmayan hastalıklarında (kardiyemiyopatiler) bu şekilde bir büyü­me meydana gelebilir.

Bazı sporcularda da kalp fizyolojik olarak büyüyebilir. Kalp bü­yümesi en iyi röntgen filminde ve kalp elektrosunda (EKG) tespit edilebilir. Bazı durumlarda apeks denilen kalbin uc kıs­mının göğüs duvarına vuruşu (choc endome) gözle bile görülebilir. Kalp vuruşlarının hasta tarafından rahatsizlik hissi ile beraber duyulmasına çar­pıntı (palpitaticn) denir. Kalbin çalışma­sında hızlanma (taşikardi) veya azalma (bradikardi) kuvvetli çarpma veya ritm bo­zuklukları (aritmi) olabilir. Her çarpıntı his­si kalp hastalığının varlığını göstermez. Ateşli hastalıklarda, hipertiroidi vakaların­da, korku, heyecan ve yorgunluklardan sonra da çarpıntı olabilir. Kahve, cay, tü­tün gibi içkiler ve bazı ilaçlar (adrenalin, aminofilin, efedrin, ksantin v.b.) da çar­pıntı yapabilir. Taşikardi denilen kalbin hızlı çarpması olayı nabız saymak veya kalp elektrosu ile incelenir.

Nabzın yavaşlaması yani bradikardi de vagotonik denilen kimselerde, şiddetli kolik ağrıları sırasında, bayılmalarda, miyokard infarktüsünde ve bazı kalp bloklarında gö­rülebilir. Nabzın düzensiz atması halinde yani aritmi bulunduğunda kalp elektrosu çekmek gereklidir. Ancak çocuklarda, genç­lerde görülen sinusal aritmiler fizyolojik olabilir.

Ekstrasistol denen bir düzensiz vuruş şek­li daha vardır ki heyecan anında, yorgun­luklarda, fazla cay, kahve, alkol içenlerde, ilaç (dijital) alan kimselerde görülebilir.
Ekstrasistolun bir mitral darlığına bağlı olup olmadığını anlamak için kalp elektro­su çektirmek yararlıdır.
Boyun damarlarının dolgunluğu veya dı­şarıdan görünür şekilde atması yani pulsasyon görülmesi de bazı kalp hastalıkla­rının önemli bulgularındandır
Kalbin stetoskop denilen aletle dinlenme­si veya fonokardiyografi denen aletle yazdırılmasının, doktorlara kalbin özellikle ka­pak darlıklarını veya yetmezliklerini teşhis etmede yardımı büyüktür.

Kalp hastalıklarının, özellikle doğuştan yapı kusurlarının (konjenital defekt) ana­tomik teşhisinde damar içine kontrast madde verilerek çekilen röntgen filmleri yani anjiyokardiyogramların cok faydası vardır. Bu amaçla iyotlu kontrast madde damar içinde sokulan kateter denilen cok ince borular aracılığıyla verilmektedir. Bu kateterler, muayenesi yapılmak istenen kalp boşluğuna kadar sokulmakta ve sa­niyede 12 film alan makinelerle filmler çekilebilmekte, kan örnekleri alınabilmekte, hastalığın değerlendirilmesi yapılabilmektedir.
Son senelerde gittikçe yayılan bu ileri yöntemlerin yardımıyla birçok kalp hasta­lığının teşhis ve tedavisi mümkün olmak­ta ve acık kalp ameliyatları yapılmakta­dır.

Bunlara Dikkat Edin:

Kalp sağlığınız İçin gerekli bir beslenme öyle san­dığınız gibi çok zor değil. Hamur, ekmek, bisküvi ve dondurmayı belirli oranlarda yemeye devam edebi­lirsiniz,
■ Kırmızı et yerine tavuk ve balık gibi beyaz eti ter­cih edin.
■ Uzmanlar öğünlerde 1 bardak şarabın zararlı ol­mayacağını belirtiyorlar. Ancak bol kalori içeren yüksek alkollü diğer içkilerden kaçının.
■ Kalbinizi koruyabilmek için eczanelerde kolaylıkla bulabileceğiniz balık yağı haplarından içebilirsiniz.
■ Gıdanıza dikkat etmenin dışında düzenli bir şekil­de spor yapın. Seçtiğiniz sporların fazla zorlayıcı ol­mamasına dikkat edin. Örneğin yürüyüşler yapabi­lir, bisiklete binebilir veya jimnastik yapabilirsiniz.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için lütfen aşağıdaki videoyu da sonuna kadar dikkatle izleyin

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular