tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Mevsimsel Depresyon mu Yaşıyorsunuz?

Güneşi daha az görüp sıcaklığını da daha az hissetiğimiz sonbahar mevsimiyle birlikte mevsimsel depresyon bir çok kişiyi etkilese de kadınlar daha fazla etki altında kalıyor. Uzmanlarca Eylül ayının sonlarında başlayıp Nisan ayına kadar sürebilen mevsimsel depresyonun kadınlarda görülme oranının daha yüksek olduğu belirtiliyor.

Araştırmalara göre Ekvator’dan uzaklaştıkça insanlardaki mevsimsel semptomlarda artış görülüyor ve daha çok 17 ile 25 yaş aralığındaki kişileri etkiliyor. Farklı kentlerde farklı iklimlerde yaşayan milyonlarca insan bu rahatsızlıklarla her yıl karşılaşıyor.

mevsimseldepresyonBelirtileri ise; mutsuzluk, isteksizlik, umtsuzluk, değersizlik hissi, uyku bozukluğu, yorgunluk hissi, enerjisizlik, iştah artışı ya da azalması, karamsarlık, gerginlik daha da ileri olarak ölme isteği olarak sıralanıyor.

Bu depresyonu önlemek için özellikle çalışma ortamlarında yeterli ışık ihtiyacının karşılanması, bulunulan ortamın ısı ayarının belirli düzeyde tutulması, kişilerin güneş ışığıyla temasının en fazla olabileceği faaliyetlerde bulunulması(sabah saatlerinde yürüyüş olabilir), düzenli uyku gibi önlemlerin alınabileceği önemle vurgulanıyor. Alınan tedbirlere rağmen semptomlarda artış gözlendiğinde ise mutlaka bir uzmana danışmak gerektiği belirtiliyor.

Mevsimsel depresyonun sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte çeşitli hipotezler öne sürülmektedir.

Kalıtımsal faktörler; bazı çalışmalar doğrultusunda kalıtımsal olabileceği ve ebeveynlerden birinde olması ile kişinin mevsimsel depresyon yaşama oranının yedide bir kadar arttığı açıklanıyor.

Seratonin; kış aylarıyla birlikte vücuttaki seratonin üretimi azalıyor ve bu durum mevsimsel depresyona neden olabiliyor.

Melatonin; Karanlık ortamlarda beyindeki epifiz bezi melatonin hormonu üretimini artırıyor. Bu hormon ise insanlarda bitkinlik, yorgunluk, uyku hali ve fiziki hareketlerini yavaşlatan doğal sakinleştirici özelliğindedir. Güneş ışığının azalması melatonin üretimini artırarak kişilerde isteksizlik ve yorgunluğa sebep olur enerjileri düşer. Sonuç olarak da mevsimsel depresyon ortaya çıkar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular