tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Orta kulak iltihabı

Orta kulak iltihabı
* Son 1,5 yıldır “otitis media” teşhisi koyulan çocukların sayısında büyük bir artış görülmüş­tür. Otitis media bir çeşit orta kulak iltihabı hastalığıdır. 1 5 yaşın altındaki çocuklar bu rahatsızlık nedeniyle sık sık hastane kapılarını çalmaktadır. Özellikle de 2 yaşın altında­ki çocukların arasında sıklıkla görülen bu hastalık aileler tarafından da iyi bilinmektedir. Bu hastalık özellikle de Batı ülkelerinde yaygın olarak yaşanmaktadır. Bu hastalık o ka­dar çok yaygındır ki, birçok aile bu hastalığın çocuklarının gelişim sürecinin bir parçası olduğunu düşünmektedir. Uygulanan modern tıp tedavilerinin otitis media hastalığı için köklü bir çözüm getiremediği bilinmektedir.

* Otitis media hastalığı için uygulanan tedavi iki aşamalıdır: ilaç tedavisi ve ameliyat. Özellikle de kronik hastalıklarda ameliyat önerilmektedir. Akut otitis media hastalıkları için antibiyotik kullanımı tavsiye edilmektedir. Zamklı kulak (efüzyonlu otitis media) adı ve­rilen hastalık için de antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Antihistamin türü ilaçlar ve kulak-burun açıcı ilaçların kullanımı da uygundur.

* Pittsburgh Universitesi’nde çalışan Dr Cantekin, otitis media hastası çocukların gözetim al­tında tutulmasını ve hastalığın seyrini takip etmek için bir süre beklenilmesi gerektiğini vurgulamıştır. Orta kulak enfeksiyonlarının %90’ının birkaç gün içinde iyileştiğine değinen Dr Cantekin “efüzyonlu otitis media” için uygulanan antibiyotiğin (amoxicillin) etkili bir tedavi şekli olmadığını, hastalığın nüksetme olasılığını 6 kat oranında artırdığını belirt­miştir.

Efüzyonlu Otitis Media (EOM) genel ve lokal enfeksiyon belirti ve bulguları olmak­sızın, sağlam kulak zarı arkasında sıvı toplanmasıyla ortaya çıkan bir orta kulak iltihabı tipidir. Plasebo etkisinin bile kullanılan antibiyotik ilaçlardan daha yararlı olduğu hatırla­tılmıştır. Plasebo etkisi, hastaların ortada gerçek bir tedavi olmaksızın ilaç sandıkları şe­kerli hapları içerek tedavi edilmesidir.

* Orta kulak iltihabı sorununu yaşayan çocukların gözetim altında tutulması gerekmektedir. 1981’de Hollanda’da yapılan bir çalışma antibiyotik tedavisi, miringotomi (kulak zarı­nın parasentezi yani orta kulakta birikmiş ve ama kulak zarının engellemesi nedeniyle dı­şarı çıkamayan sıvı içeriğini boşaltmak için kulak zarının delinip içeri girilmesi işlemi) ve antibiyotik destekli miringotomi tedavisinin plasebo etkisinden hiçbir farkı olmadığını or­taya koymuştur. Hollanda’da 1 990 yılında yapılan bir araştırma, 1981 yılında yapılan çalışmadan etkilenen doktorların orta kulak iltihabı için antibiyotik tedavisi uygulamaktan vazgeçtiğini göstermiştir. Hollanda’da çalışan doktorların sadece %30’unun orta kulak tedavisi için antibiyotik tedavisi uyguladığı belirtilmiştir. Amerika’daki doktorların %98’i orta kulak iltihabı için antibiyotik tedavisi uygulamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular