tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Yapay Anüse Yardımcı Gereçler

Bu alandaki ilerlemeler bütün olumsuz durumların hemen hemen aşılmasını sağlayacak ölçüde başarılıdır. Günü­müzde kullanılan yardımcı gereçler ha­fif, yumuşak ve yetkindir. Kolaylıkla ta­şınabilir, takılıp çıkarılabilir ve giysi al­tında saklanabilir. Genellikle alerjik ol­mayan maddelerden yapıldıkları için cilt sorunlarına yol açmazlar.

Piyasada satılan torbaların çeşitli modelleri vardır. Ama en yaygın kulla­nılanlar kendi kendilerine yapışanlardır. Kullanılacak torbanın tipini belirlerken, yapay anüsün türü, buna bağlı olarak dışkılama sayısının sıklığı ve dışkının kıvamı gibi etkenler göz önünde tutul­malıdır. Tedaviyi uygulayan hekimin önerileri her zaman dikkate alınmalıdır.

Şimdi kısaca yapay anüslü hastalara yardımcı olabilecek öbür gereçleri tanı­yalım:

• Karaya halkası – Nemi emen ve sin­dirim enzimlerinin etkisine duyarsız olan özel bir maddeden yapılmıştır. İleostomili hastalarda kullanılır. Dışkının ciltte yarattığı tahrişi önlemeye yarar.

• Karaya kremi – Yapay anüsün çev­resindeki cilde ince bir katman halinde sürülür. Tahrişlere karşı koruyucu bir etki gösterir.

• Koruyucu plaka- Yapay anüs çevre­sindeki ciltte bir tahriş oluştuğunda, gi­rişimden hemen sonra uygulanması ge­reken yapışkan bir banttır. Deliğin çev­resine düzgün olarak yapıştırılır ve böy­lece bağırsak salgılarının ciltle temasını engeller. Torba bu koruyucu plakanın üzerine takılır; torba deliği daha önce­den plakaya uygun biçimde ayarlanır. Böylece yapay anüs çevresindeki cilt ile torba temas etmemiş olur.

• Yapay anüs örtüsü- Daha çok, dışkılamasını iyi kontrol edebilen yapay anüslü hastaların kullandığı bir gereçtir. İki dışkılama arasında yapay anüsü ört­meye yarar. Bazen gazın koku salma­dan dışarıya çıkmasını sağlayan özel bir filtre, bazen de dışkılama sonucunda ortaya çıkabilecek mukus salgılarını “toplama”ya yarayan emici bir yüzeyle donatılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular