Uyurgezerlik

Uyurgezerlik, derin uykudaki kişinin yarı uyanarak, bu kısmi uyanıklık boyunca vuku bulur. Bazı uyurgezerler karmaşık şeyler yaparken; diğer bazıları, sadece volta atar veya yatak­larının bir kenarına oturarak tekrar tekrar bacaklarını oynatır. Nöbetler zararlı olmayıp, genel­likle kısadır. Bilim insanları bir zamanlar, uyurgezerlerin rüyala­rını dışa vurduklarına inanıyordu. Ama, uyurgezerliğin uykunun rüya aşamasında vuku bulmadı­ğını şimdi uzmanlar biliyor.

Uyurgezerlik çocuklar arasında daha yaygın ve muhtemelen, beyin henüz uyku ve uyanma düzenini öğrenmemiş olduğu için vuku buluyor. Uyurgezer bir çocuk, yumuşak ve nazik bir şekilde yatağına geri götürül­melidir. Her ne kadar insanlar, endişeli veya yorgun oldukla­rında uyurgezerliğe daha eğilimli olsalar da, uyurgezerlik ve psiko­lojik problemler arasında küçük bir korelasyon mevcuttur.

Eğer durum ergenlik sonra­sında da devam ediyorsa; çocuk; uyurgezerliğin gece epilepsisinin  sonucu mu olduğu ya da ilaca tepkiden mi yoksa aşırı stresten mi kaynaklandığına dair değerlendirme için doktora göste­rilmelidir.

Uyurgezerlik, derin uykuda görülen gezinmelere verilen bir addır. Uyurgezerlik uykunun başlamasından sonraki ilk saatlerde, 10 dakika süreyle ortaya çıkar. Hasta uyanmaz ve sonrasını da hatırlamaz. Hasta önce yatağına oturur. Boş, anlamsız ve amaçsız bir ifadeyle etrafına bakar. Dolaşır ama uyanık değildir. Kendisine dokunulup seslenilse bile uyanmaz. Çocuklarda uyurgezerlik genellikle 6-12 yaşlarda başlar; uyurgezerlik kızlardan çok erkeklerde görülür. Bazı çocuklar ergenlik çağına geldiğinde, uyurgezerlik durumu da kendiliğinden sona erer.

Bu durumun ergenlik çağı sonrasında da devam ettiği vakalar vardır. Uyurgezerlik vakalarında tıbbi müdahaleye gerek yoktur ancak hastanın uyurgezerlik durumunda kendisine ya da başkalarına zarar vermesi önlenmelidir. Uyurgezerler karanlıkta yürüyebilir ve çoğu zaman hiçbir tehlikeye maruz kalmadan evin içinde dolaşmaya devam edebilir.

Buna rağmen, eviniz merdivenli ise, merdivenlere açılan odanın kilitlenmesi gerekmektedir; çocuğunuzun çevresinde düşmesine neden olabilecek masa ya da sehpa gibi mobilyalar varsa, bu tür eşyaların ortadan kaldırılması daha iyi olabilir. Çocuğunuz gecenin bir yarısı uyur-vaziyette ortalıkta dolaşıyorsa, onu uyandırmadan sessizce yatağına yatırın.

Uyurgezerlik çocuğunuzun okul hayatını ve arkadaş ilişkilerini etkiler hale geldiğinde, kendisini rahatlatmak ve stresini geçirmek amacıyla uyku bozuklukları için önerdiğimiz doğal sağlık tedavilerini uygulayabilirsiniz

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. kader dedi ki:

  Yazdıklarınız bizi bilgilendirdi. Benim uyurgezer bulug çagnda bir kuzenim var ne yapacgımızı bilmiyorduk doktora götürecektim ama ilaç tedavisi yokmuş. Doktor ne yapabilirki. Belki gecebilirde orasıda var ama ılerleyebilirde. Kendine zarar verebilirmi? kardeşlerine zarar verebilirmi? (12 yaşında ve 2 kücuk kardeşi var) ne yapmalıyız? ona nasıl davranmalıyız? Bir psikiyatra götürelimmi? O bunu gülerek karşılıyor ama biz cok endişeliyiz. Asıl sebebi ne olabilir? Bize yardımcı olun yol gösterin en kısa zamanda cevabınızı bekliyorum sağlıkla kalın.

 2. eyyup dedi ki:

  Ben 11 yaşındayım uyuyup geziyormuşum annemgil endişeleniyor
  bana cevap verin

 3. ibrahim dedi ki:

  ben neyapaçağımı bilmiyorum bile sabah uyyanıyorum annem başloyor söylemeye se bu akşam oraya buraya genedolaştın… bence sebebi akşam korkunç filimler yada bişeyden kortuğumuz için geçeleri sayıklayp geziyoruz

 4. aynur dedi ki:

  ben ilk defa bu gece olmuşum.Uyanıp annemlerin odasına gitmişim.babam bana ne oldu demiş ama ben seslenmemişim sonrada biraz dolaşıp yatağıma gitmişim…

 5. HAKAN dedi ki:

  merhabalar 30 yaşındabir erkeğim. 2 yıldır evliyim daha önce eşimden geceleri sen geziyorsun diye bir şey duymadım. Dün uykumda kalkıp sokak kapısını açmışım. eşimle tartışmışım ama bunları hatırlamıyorum. Uyur gezerlik birden bire ortaya çıkabilirmi.

 6. selcan dedi ki:

  lan ben bir gün evden çıkıp gidiyomuşum babamgil zor tutmuş

 7. berke dedi ki:

  arkadaşlar ben bir gün tuvalet diye salona işemişim annem beni dövmekten hış etti

 8. Mercan dedi ki:

  Onlarda bişey mi ben buzdolabına girmeye çalışmışım ! 😀

 9. Doğa dedi ki:

  Ben 14 yaşındayım, ve geçen yıldan beri annem en ufak bir uyurgezerlik durumum olduğunu söylemedi, sanırım o zamanların yorgunluğuyla veya o zamanların yaşam biçimiyle ilgili olabilir. Açıkçası, son günlerde çok yorgun ve endişeliyim, bu da bildiğim ve öğrendiğim kadarıyla uyurgezerliğe neden oluyor. Bu riski ortadan kaldırmak için ne yapabilirim?

BİR YORUM YAZ

sağlık