Akıntı

Akıntı
Akıntı kadınların cinsel birleşme organı olan vajinanın enfeksiyonlara karşı bir korunma mekanizmasıdır. Yetişkin bir kadın vajinasında normal olarak bulunan bakteriler, özellikle Döderlein basilleri, vaginanın dökülen epitel hücrelerindeki glikojeni laktik aside çevirerek serviksin alkajen olan salgısını dengeleyerek vagende PH kadar asit bir ortam sağlarlar. Kadınların % 10-15 kadarının vaginasında müküs salgılayan bezler de bulunur. Bu asit ortam ve bakteriler, diğer mikroorganizmalara karşı korunmayı sağlamak üzere vaginanın temizlik derecesini belirler. Kız çocuklarında puberte dediğimiz ergenlik çağına kadar bu engel henüz oluşmadığından çeşitli mikroorganizmalar (gonokok, streptokok, pnömokok, E. coli, Candida albicans, trikomonas v.b.) vajinaya girebilir ve akıntıya (Lökore) neden olabilirler. Kadınlarda menopozdan sonra hormonal yetersizliğe bağlı pembe renkte seröz akıntı görülebilir. Vaginaya sokulan yabancı cisimlerin de her yaşta iltihap ve akıntıya neden olabileceği de unutulmamalıdır.
Beyaz, berrak, sümük şeklinde (mucoid) kokusuz akıntı normal östrojen hormonu varlığında yumurtlama belirtisi olarak her sağlıklı kadında görülür. Tıptaki Latince adı Fluor albus’dur. Gebelikten korunma hapları alanlarda bu akıntı artabilir. Beyaz peynir kırıntısı şeklinde (lor peyniri), küf kokusunda ve fazla miktarda olan akıntt mantar enfeksiyonunu, beyaz, süt renginde kıvamlı akıntı, kollum iltihabını gösterir. Trikomonas denilen tek hücreli parazitlerin neden olduğu iltihapta (trikomonasis) sarı-yeşil renkte köpüklü ve pis kokulu bit akıntı olur. Kahverengi, sulu, küf kokulu akıntılar iç ve dış cinsel organların çeşitli iltihaplarında, veya tümörlerinde ilk belirti olarak görülür. Bu tip akıntılar kadınların doktora başvurmalarını gerektiren nedenlerin başında gelir.
Akıntılar nedenlerine göre doktor tarafından verilecek ağızdan veya vaginal yoldan kullanılan ovul, tablet, krem şeklindeki çeşitli ilaçlarla tedavi edilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. yeşim dedi ki:

  sevgilimle cinsel ilişkiye girdikten 3-4 saat sonra tuvalete gittiğimde normal akıntıma karışık kan gördüm… bi süre sonra gittiğimde bişiy yoktu fakat daha sonraki bi kaç defa yine kan gördüm..bunun sebebi nedir.hamile olabilirmiyim? sevgilimin organı benimkine girdiğinde boşalmadı ama daha önce olmayan ciddi bi ağrı oldu..ara ara cinsel organımın biraz üstünde kasılmalar meydana geliyor..

 2. leyla dedi ki:

  bnm vajinadan sümüksü şeklinde tabir edebileceğim sıvı geliyo.bunun nedeni hastalık mıdır yoksa vajinanın kendini temizlemesimidir?
  bir kaç araştırma yaptım tam destekli bilgi edinemedim açıklarsanız sewinirim.

 3. özgül dedi ki:

  ben eşimle ilşkiye girdiğimde canım çok yanıyo ve sanki penisi kasığımın sol tarafını deliyomuş gibi oluyo ayrıca çok kötü kokulu sarımsı akıntım oluyo kokusundan çok tiksiniyorum bazende su geliyo sistit ve vajinamda çok fazla bakterim olduğunu söyledi doktorlar ama bi türlü iyileşemedim ben temizliğime çok dikkat ediyorum hep yıkarım ve kuruturum bolda su içerim iyileşemiyorum ama bi türlü sizce neden olabilir tüm bunlar ve napmam lazım

 4. merve dedi ki:

  slm bende idrar yolları iltahabı var ve aşırı cinsel ilişkiden zevk alamıyoruz ne yapmalıyız tedavi sonuç vermiyo

 5. nuray dedi ki:

  merhabalar.ben doğum kontrol hapı kullanıyordum .3 -4 sene kullandım adetim çok düzenliydi.şimdi 1 seneye yakın kullanmıyorum kondom kullanıyorum ama adet düzensizliği yaşıyorum günü gününe olmuyorum bazen ayda iki sefer bile oldum bir kere.şimdide akıntılarım var herzamanki gibi önceden normaldi beyazdı fakat şu son günlerde çamursu gibi koku çok yok ama onla beraberinde çok az böyle kanlı leke geldi.adet günemede 10 gün felan var acaba yinemi erken adet göreceğim diyorum yoksa bir sağlık sorunummu var acaba diye endişeliyim doktorada gidemiyorum çünkü sigortamız yok.bilgilendirirseniz en kısa zamanda çok sevinirim saygılarımla

BİR YORUM YAZ

sağlık