Akyuvar (Granülosit) Konsantrelerinin Nakli

Kullanım alanları – Bir hastaya granülosit nakli ancak aşağıdaki durumların hepsi görüldüğünde uygulanmalıdır:

– Bütün nötrofil sayısının 500 / mm3’ün altında olması.

– Ateşin 38,5°C-39°C’den daha yüksek olması.

– Geniş etkili antibiyotik tedavisinin üzerinden 48 saat geçtikten sonra da ateşin sürmesi; antibiyotiklerin çoğu za­man nötropenik (kan nötrofil sayısı dü­şük) hastalarda bile birçok enfeksiyonu kontrol altına alabilmesi nedeniyle bu süreyi beklemek gerekir,

– Nötrofil sayısını artırarak hastanın ha­yatta kalma süresini uzatma olasılığının bulunması; birincil hastalık tedaviye ya­nıt vermezse ya da direnç gösterirse na­kil uygulanmamalıdır.

Başka bir tedavi programına geçme­den önce, granülosit konsantreleriyle yapılan nakiller en az yedi gün sürdürü­lür ve aynı zamanda antibiyotik tedavisi uygulanır. Hastanın bu tedaviye verdiği yanıt sıkı bir biçimde izlenmeli, ateşin sürmesi durumunda, genel yoldan uygu­lanacak ve mantarlara karşı etkili bir ilacın tedaviye eklenmesi ya da nakledi­len granülosit konsantresi dozunun iki katına çıkarılması yoluna gidilmelidir.

Doğru uygulandığında akyuvar nak­li, hastanın az da olsa var olan doğal vücut direncinin ve tedaviye eklenen anti­biyotiklerin de etkisiyle olumlu klinik sonuç alınmasını sağlar.

Alıcı ile verici arasında en azından bir A-B-O kan grubu uyumluluğu bulun­ması iyidir. Buna olanak yoksa, hasta­ya kortikosteroitler ve antihistaminik ilaçlar verilir. Bunlar nakle bağlı olarak ortaya çıkabilecek reaksiyonları engel­leyebilir ve alıcının vericilerin granülositlerinden daha fazla yararlanmasını sağlar. Bu reaksiyonlar alıcıların yakla­şık yüzde 60’ında görülür.

Uygulama yolu – Hazırlanan akyuvar­lar en kısa sürede ve özel süzgeçlerden geçirilerek yavaş yavaş alıcıya verilme­lidir. Bu sırada özellikle akciğer enfek­siyonu olan hastalara toplardamar yo­luyla yüksek dozlarda kortizon vererek akciğer reaksiyonlarının ortaya çıkması engellenir,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

sağlık