tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Şişmanlıkta İdrar Söktürücüler

• İdrar söktürücüler – Bunlar kalp, akciğer, böbrek ya da karaciğer kökenli ödemlerde ve yüksek tansiyonda olduk­ça yararlı ilaçlardır. Ama kalp-dolaşım sistemi hastalıklarının saptanmadığı ba­sit şişmanlıkta kullanılmaları çok sakın­calıdır.

İdrar söktürücülerin su ve tuzun vü­cuttan atılmasını artırarak zayıflatıcı bir etki yaratacağı sanılır. Oysa bu bütü­nüyle yanlış bir görüştür. Çünkü şiş­manlarda vücut ağırlığını artıran su de­ğil yağdır. Bu nedenle sanılanın tersine ağırlığa göre vücuttaki su oranı azalmış­tır.

İdrar söktürücülerinin alınmasıyla kilo verilmesi yağ kaybının değil, su kaybının bir sonucudur.
Ayrıca idrar söktürücüler hastanın oldukça zor dayanabildiği bir dizi den­gesizliğe yol açar.

Bu bozuklukların başlıcaları aşağıda belirtilmiştir:

• Bol miktarda potasyum kaybı, kalpte ritim bozukluğuna yol açar. Potasyum eksikliği şeker hastası olan şişmanlarda ayrıca kan şekeri yükselmesini ağırlaştı­rıcı bir durum yaratır.

• Vücut klor iyonlarının atılmasındaki artışı hücre dışı sıvılarda bikarbonat iyonu düzeyini yükselterek karşılamaya çalışır. Aşırı bikarbonat iyonu artışı da metabolik alkalozu (kanda ve vücut sı­vılarında alkali düzeyinin yükselmesi) başlatır. Bu dengesizlik zihinsel etkin­liklerde azalmaya, kas kasılmalarına, çırpınma nöbetlerine ve bağırsakta kıs­mi tıkanma olaylarına yol açar.

• Sodyumun aşırı miktarda atılması re­nin salgılamasında artışa, buna bağlı ola­rak da kan basıncının artmasına ve ürik asit birikiminin oluşmasına yol açar.

Belirli bir süre sonra sodyum kaybı­na bağlı olarak gelişen sıvı kaybı aldosteron salgısını artırır. Bu da hipofizin daha çok antidiüretik hormon (ADH) salgılamasına neden olduğundan bekle­nenin tam tersi etkiyle vücutta su ve tuz tutulması artar, kaybedilen kilolar kısa sürede fazlasıyla geri alınır. Böylece daha sonraki tedavilere en fazla dirençli olan bir şişmanlık tipi gelişir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular