tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Antibiyotik Kullanımı

Sayılan özellikler ve bütün öbür ilaçlar­da var olan ortak özellikler antibiyotik seçiminde özel bir Önem taşır. Antibiyo­tiklerin gelişigüzel kullanımı yanlıştır. Antibiyotikler virüslerin etken oldu­ğu üst solunum yolu enfeksiyonlarında, kızamık, suçiçeği, kabakulak gibi virüs hastalıklarında yararlı değildir. Antibi­yotik kullanımına karar verildiğinde en seçici, en etkili ve en az toksik olan ilaç seçilmelidir. Antibiyotik seçiminde en kesin ve güvenli yol bakteriyolojik kültüre başvurmaktır. Kültür enfeksiyona yol açan etkenin belirlenmesini ve etkili ilacın seçilmesini sağlar. Enfeksiyonun ağırlı­ğı ve acil tedavi zorunluluğu gibi ne­denlerle bunun olanaklı olmadığı du­rumlarda, hekim kendi deneyimlerin­den yararlanarak ilacı doğru bir biçim­de seçmelidir.

KULLANIMINI SINIRLAMAK NE ZAMAN İYİDİR?

• Yaşamın ilk aylarında ve yaşlılıkta böbrek işlevi yeterli olmayabilir. Bu ne­denle ilacın özellikle böbrek yoluyla atıl­dığı durumlarda doz düşük tutulmalıdır. Küçük çocuklarda ve yaşlılarda karaci­ğer metabolizması da yavaş olduğundan özellikle dikkatli davranılmahdır.

• Enfeksiyonun yanı sıra başka hasta­lıklar da varsa, bu durum dikkatle de­ğerlendirilmelidir. Örneğin şeker hastalarında kas içi ya da derialtı enjeksiyon yoluyla verilen penisilin G’nin ve ağız yolundan alman sülfamitlerin emilimi daha azdır.

• Antibiyotik tedavisi olası toksik etki­lerin ve alerjik reaksiyonların dışında, sonuçlan çok tehlikeli olabilecek bir soruna yol açabilir: Tedavi edilmekte olan enfeksiyona ikinci bir enfeksiyo­nun (süperenfeksiyon) eklenmesi. Bu ikinci enfeksiyon, mikrop öldürücü ilaçlarla yok edilmesi genellikle güç olan mikroorganizmalarla oluşur. Geli­şen süperenfeksiyon un zaman kaybet­meden tanınması ve tedavi Önlemleri­nin alınması gerekir. Ayrıca hekim de­netimi olmaksızın bilinçsizce antibiyo­tik kullanımının da böyle ağır sonuçlar doğurabileceği unutulmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular