tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Besin Gruplarını Ayıran Beslenme

Her insanın davranışları, alışkanlıkları­nı değiştirme ve kısıtlamalar karşısında­ki tepkileri farklıdır. Bu nedenle zayıfla­mak için uygulanacak beslenme prog­ramları büyük bir çeşitlilik göstermek zorundadır. Programa uyanlar ve uyma­yanlar, kilo vermeyi başaranlar ve başa­ramayanlar olabilir.

Düşük kalorili ve dengeli beslenme programlarını deneye­rek başarısız olan kişiler için son bir se­çenek vardır: Burada üzerinde anlaşmaya varılması gereken bir nokta, düşük kalo­rili olarak düzenlenmiş bir beslenme programıyla başarısızlığa uğramanın ne­deni programın kendisi değil, onu uygu­layan kişidir.

Çünkü beslenme düzenine kesin biçimde uyulduğunda ulaşılacak sonuç matematiksel bir kesinlik taşır. Buna karşılık beslenme tedavisi son derece zordur. Çünkü kilo vermeye yöne­lik her türlü çabayı engelleyen pek çok psikolojik sorunun yanı sıra sonsuz de­recede kaçamağa yol açan, pek çok kış­kırtıcı öğe vardır.

Birçok insan besin kısıtlamasından, gram ve kalori hesaplarından bunalır, sofrada bildiği gibi yeme özgürlüğünü elinden alan beslenme düzenine tepki duyar.

Diyet uzmanlarından aldıkları ay­dınlatıcı bilgileri bilinçli bir yaklaşımla hemen uygulamak isteyen, bu konuda­ki kararlılığını sürdüreceğine dair söz veren, ama sonuçta önlemleri düzensiz ve yüzeysel biçimde uygulayan, telaşa kapılan ve en temel uyarıları unutan iyiniyetli kişiler de vardır.

Rejim yapmaya oldukça iyi başla­yan, yeni beslenme düzeni ve hızlı kilo kaybı karşısında isteği artan, ama daha sonra bu heyecanını yitiren, sürekli de­netim, aşırı kısıtlama ve tekdüzeleşen beslenme düzeni karşısında tatlı kaçamakların çekiciliğine kapılan, sofra zevklerinin gittikçe azalmasının etkisiy­le sıkıntı ve bitkinlik içine giren kişiler de söz konusu olabilir.

İşte çeşitli kişisel nedenlerle öneri­len beslenme programlarını yeterli bi­çimde uygulayamamış olanlar için son bir umut ve fırsat vardır:

Beslenme gruplarını ayıran beslenme.

İdeal kiloyu korumak her zaman ko­lay değildir. Günlük kaloriyi hesaplama gereğinin gittikçe yaygın kabul görme­sine ve bu uygulamanın günlük besin dağılımında oldukça esneklik sağlama­sına karşın, alınan kalorinin sürekli he­saplanması caydırıcı bir etkene dönüşe­bilmektedir.

Ama kalori tablosuna başvurmaktan kaçınmamak ve böylece büyük çabalar­la verilmiş kiloların geri alınmasına yol açabilecek eski yanlışlara düşmemek gerekir. Bunu son derece sıkıntılı ve ağır bulan kişiler için, kalori açısından denetimli bir beslenmenin içerdiği bü­tün zorluklardan arındırılmış ve önemli ölçüde seçim olanağını sağlayan temel besin gruplarına göre düzenlenmiş bes­lenme uygulanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular