tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

E Vitamini

E vitamini, bitki­sel tohumlarda ve onlardan elde edilen yağlarda (mısırözü, ayçiçeği, fındık ve su­sam yağı), yumurtanın sarısında, karaci­ğerde, yeşil bitkilerde bulunur. E vitamini eksiliğinin farelerde kısırlığa neden olduğu bulunmuştur, insanlarda ise eksiklik belirtisi tarif edilmemiştir. Ancak adalede ve çalışmasında bozukluk, kansızlık ve düşük sebebi olabileceği söylenmektektedir

E Vitamini yani Tokoferol, çok mühim bir antioksidandır ve bağışıklık sistemi bakımından çok işlevde vazifesi olan oldukça önemli bir vitamin türüdür.

Aşağıda, E Vitamininin faydaları nelerdir? E vitamibi hangi besinlerde bulunur?, E Vitamini Eksikliği ne gibi hastalıklara yol açar? gibi sorularınıza cevap vereceğiz.

E Vitamininin Faydaları, Eksikliği, E Vitamininin Hangi Besinlerde Bulunur?

* E Vitamininin Faydaları: E Vitamini çok kuvvetli bir antioksidandır. Hücre yapısının bozulmasını önler. Yaraların iyileşmesini çabuklaştırır. Kansere karşı koruyucudur. Damar sertliğini ve damar tıkanıklıklarını engeller. Cildi güzelleştirir ve cilde parlaklıkestetik katar. Bağışıklık sistemini daha da kuvvetlendirir ve hastalıklara direnç sağlar. Göz sağlığı için yaşamsal öneme sahiptir. Bünyeye alınan ağır metaller, zehirli bileşikler, radyasyon ve bazı ilaçların yarattığı toksinlere karşı ciddi bir koruma oluşturur. İhtiyarlamaya bağlı hafıza kaybını yani Alzheimeri engellenmesinde pozitif bir rolü olduğu ispatlanmıştır.

* E Vitamini Hangi Besinlerde ve Nelerde Bulunur?

En çok tahıllarda bulunur tahıllar haricinde ıspanak, kabak, lahana, marul vb yeşil sebzelerde, zeytinyağı, balık yağı, fındık, ceviz, ton balığı, sardalye, yumurta sarısı, domates ve patateste çokça e vitamini vardır. Fındıkta da bol miktarda e vitamini vardır. Bir avuç fındık günlük E Vitamini gereksinimini büyük oranda karşılamaktadır.

e vitamını* E Vitamini Eksikliği son derece nadir görülmekle beraber, E Vitamini eksikliğinde; başta kansızlık ve göz bozuklukları olmak üzere, çabuk yorulma, yaraların geç iyileşmesi, cinsel isteksizlik ve kısırlık meydana gelebilir. E Vitamini eksikliği kalp hastalıkları ve kanser olasılığını da ciddi oranda yükseltir. Tüm bunlara ek olarak,e vitamini eksikliği vücutta su toplanmasına bağlı şişkinlikler oluşturabilir. Özellikle cinsel gelişimin arttığı ergenlik döneminde E Vitamini gereksinimi tam olarak karşılanmalıdır.

* E Vitamini Fazlalığı: E vitamininin fazla olması ciddi bir soruna neden olmaz. Fazla alınan e vitamini idrar yoluyla dışarı atıldığı için E vitamini fazlalığı çok nadir görülür. Bununla beraber aşırı dozlarda alınması bulantı ve ishal yapabilir.
* Günlük E Vitamini İhtiyacı: Bebeklerde 5 – 6 mg, 4 – 11 yaş arasındaki çocuklarda 7 mg ve 12 yaşından büyüklerdeyse 8-10 mg. civarındadır.

Sağlıklı günler dileriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular