Kabızlık

Dışkılamanın yani defekasyonun üç gün­den daha seyrek veya normalden da­ha katı olarak yapılması halinde kabızlık­tan yani konstipasyondan söz edilir. Baş­ka bir deyişle ağızdan aldığımız besinle­rin 24-48 saat içinde barsakları terketmemesi ve gecikmesi halinde bağırsak tem­belliği var demektir.

Mutlak kabızlık (orga­nik kabızlık) bağırsak tıkanması sonucu meydana gelir ki, bazı hastalıkların (ileus, kolon kanseri, konjenital megakolon yani Hirschsprung hastalığı vb.) teşhis belirtisi olarak çok önemlidir. Kabızlık çok kimsede barsakların çalış­masının bozukluğu sonucu görülür. Buna sebep çok kere kötü alışkanlık ve ıkınma yetersizliğidir. Yani alınan besinlerin barsaklardan geçişi normaldir. Besin artıkla­rı dışkı şeklinde ortalama 18 saat sonra barsağın son bölümüne yani rektuma ulaşmaktadır. Ancak dışkılama refleksi geç uyandığından, çeşitli nedenlerle tuvalete gitmeyi ihmal eden kimse rektumunu boşaltamamaktadır.

Uzun süren kabızlık dışkıda toksik mad­delerin etkisiyle başağrısına, sindirim bo­zukluğuna, zayıflamaya ve rengin solmasına neden olur. Rektumda uzun süre ka­lan dışkı sertleşir, fekalom denen taş şek­lini alarak barsakta tıkanmalanna sebep olabilir. Yanlış beslenme,yani uzun süre et, pirinç, unlu gıdalar gibi az posa bırakan şeyler yenince de kabızlık meydana gelir. Bol ye­şil sebze, meyve, sulu ve sellülozlu yani kepekli bir diyet ise kabızlığa engel ol­maktadır. Bazı kimselerin kullandıkları ilaçlar da (morfin, kodein, antikolinerjikler) kabızlığa neden olabilirler. Ülserli kimselerin aldık­ları ilaçlar da kabızlığa yol açabildiğinden beraberinde laksatif denilen dışkıyı yumu­şatıcı ilaçlar da alınmalıdır. Ara sıra her­hangi bir müshili kullanmakta sakınca yok­tur, aneak alışkanlık haline getirilmemeli­dir. Asabi kimselerde nörovejetatif sistem bozukluğu sonucu ishal meydana geldiği gibi kabızlık da (spastik kabız) oluşabilir. Bazı ateşli hastalıkların seyri esnasında (tifo, menenjit, ensefalit vb.) safranın barsağa akamadığı hallerde (safra kesesi ve karaciğer hastalıklarında) akut apandi­sitte ve peritonitte de kabızlık vardır. Ameliyatlardan sonra görülen kabızlık hem anestezik maddelerin etkisine hem de po­tasyum kaybına bağlı olduğu için bu tür kabızlık potasyum vermekle düzeltilebilir ve fazla analjezik yapmamakla önlenebi­lir. Kabızlığın tedavisinde önce dışkılamanın bir refleks ve alışkanlık meselesi olduğu­nu unutmamalıdır. Daha sonra diyetin uy­gun bir şekle dönüştürülmesine çalışılma­lıdır. Genellikle fazla su ve barsakta po­sa bırakacak yiyecekler yemeli ve gerekir­se laksatif denilen müshil ilaçları alınma­lıdır.

Kabızlık Çeşitleri

Kabızlık dışkının bağırsaktan geçişinin yavaşlamasıyla ortaya çıkar. Üç temel tipe ayrılabilir.

• Merkez sinir sistemi bozukluğuna bağlı kabızlık: Sinir sistemiyle ilgili bir hastalıktan ya da ilaçlardan kaynaklanan dışkılama uyarısı yokluğu ya da düzen­sizliği.

• Dışkılama refleksinde bozukluğa bağlı kabızlık:
Hemoroit, apse, daralma (stenoz) gibi bağırsak lezyonlarına, bağırsak yumuşatıcılarının yanlış kullanımına, ka­rın içi organlarının iltihaplanmasına, vü­cuttan genel su kaybına bağlı dışkı mik­tarında azalma.

• Mekanik kabızlık: Yaygın nedenler­den biri gene sıvı kaybı olabilir. Bu du­rumda dışkının içerdiği su ve dolayısıyla  hacmi azalır. Öbür nedenler arasında ba­ğırsak kaslarının ve/ya da istemli karın kaslarının zayıflaması sayılabilir. Aynca megakolon, yani bağırsağın bir bölümü­nün sinirden arınarak işlev dışı kalması ve buna bağlı olarak aşırı genişlemesi de mekanik kabızlığa yol açar.

“KRONİK KABIZLIK” NEDİR?

Fizyopatolojik sınıflamaya göre kronik kabızlık kalınbağırsaktan geçişin çeşitli biçimlerde yavaşlamasına göre üçe ayrılır: Düzbağırsak kabızlığı, kalınbağır­sak kabızlığı ve düzbağırsak kalınbağırsak kabızlığı.

Düzbağırsak kabızlığı düzbağırsakta gerilmeye yanıtın azalmasından kay­naklanır. Bunun sonucunda düzbağırsak-anüs refleks dışkılama mekanizma­sı bozulur. Anüs büzgen kasının işleyişi normalse yalnız düzbağırsak kabızlığı söz konusudur.

Spazmlı Özellik gösteren kalınbağır­sak kabızlığında bağırsağın bir bölü­mündeki kasılmalar aşırı biçimde artar. Bu durum özellikle inen kalınbağırsak ve sigmoit kolonda belirgindir. Bağır­sak çeperindeki direncin artmasıyla ba­ğırsaktan geçiş yavaşlar ve bağırsak içi basınç yükselir.

Hastada kabızlık tanısını kesinleştir­mekte ve bu rahatsızlığı giderecek teda­vinin belirlenmesinde dikkat edilecek bazı önemli noktalar vardır. Her şeyden önce kalınbağırsağın işlevlerini belirle­yen etkenler çok çeşitlidir. Başta bes­lenme alışkanlığı, psikolojik durum, fi­ziksel etkinlik, ilaçlar, var olan hastalıklar ve başka birçok etken bağırsakların işleyişini etkileyebilir. Bu arada hasta­lığın başlangıcı konusunda hastanın be­lirttiği zaman ile dışkı miktar ve sıklı­ğında gerçekten bir düzensizliğin orta­ya çıktığı zamanın aynı olmayabileceği unutulmamalıdır.

Kalınbağırsak işleyişinin ayrıntılı bi­çimde değerlendirmesi, radyolojik ince­lemeler yaparak ve radyoaktif izotoplar kullanarak elde edilebilir. Bu teknikler kalınbağırsaktan kısmi ve genel geçiş zamanının incelenmesine olanak verir. Ayrıca istatistiksel incelemeler sonu­cunda elde edilen ölçütlere bakarak ka­lınbağırsak işlevinin normal olup olma­dığı değerlendirilebilir. Hekim Önceden hazırlanmış tablolarda yer alan bu ölçüt­lere göre kabul edilebilir bir yanılma pa­yıyla kalınbağırsağın işleyişinde bir so­run olup olmadığını değerlendirebilir.

Kronik kabızlık tanısına ilişkin ölçütler

Aşağıda sıralanan durumlardan birinin ya da birkaçının varlığı kro­nik kabızlık tanısına yardımcı olur:

• Haftada üç kezden az dışkılama.
• Üç gün ya da daha fazla bir süre boyunca dışkılamama.
• Bir kerede çikarılan dışkının, gr’den az olması.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 35 YORUM
 1. osman fatih canbaz dedi ki:

  iki sene önce belimden rahatsızlandım L4-5de 13mm daralma var şu anda kabızlık sorunum var bu daralmayla ilgili olduğunu düşünüyorum karnım ve belimde ağrılar var nasıl bir tedavi uygulamalıyım

 2. ülfet öznalçın dedi ki:

  benim sorunum 4 ila 5 günde dışarı çıkıyorum oda dışkının geldiğini hissediyorum ama çıkaramıyorum ve çok sert sanki
  taş gibi ve sonunda makatta aşırı yanma oluyo ve çok zorlanıyorum bana yardımcı olursanız sevinirim

 3. semra bengü dedi ki:

  benim sorunum kabızlık tuvalete cıkamıyorum geldigi zamanda cok sert bazende kanama oluyo birde meme oluştu
  bana yardımcı olursanız sevinirim

 4. EDA dedi ki:

  benim sorunum 4 ila 5 günde dışarı çıkıyorum oda dışkının geldiğini hissediyorum ama çıkaramıyorum ve çok sert sanki
  taş gibi ve sonunda makatta aşırı yanma oluyo ve çok zorlanıyorum bana yardımcı olursanız sevinirim

 5. Nur dedi ki:

  Yakinimda yasamayan 3 yasindaki erkek yegenimde ciddi kabizlik sorunu oldugunu ogrendim bir sure once. Dogdugundan bu yana duzenli tuvalet aliskanligi olmamis. Su anda durumu oylesine ciddi imis ki gittigi birkac doktordan ameliyat onerenler var ancak ameliyatin tehlike oraninin yuksek oldugu da belirtiliyor. Bir suredir laksatiflerle rahatlatilmaya calisiyor ancak ne yeterince etkili, ne de kalici bir cozum olmadigi icin endiselerimiz devam ediyor. Konulan tani kendilerine ‘barsak tembelligi’ olarak aciklanmis ancak barsak tembelliginin basli basina bir hastaliktan ote ardinda yatan bir sorunun belirtilerinden oldugunu tahmin ediyorum. Onerilerinizi merakla bekliyorum. Tesekkur ederim.

 6. serkan eren dedi ki:

  KRONİK KABIZLIK çözümü nedir?

 7. mehmet aslan dedi ki:

  arkadaşlar bende yıllardır kronik kabızlık vardı.hala da var sayılır ama sonunda caresini buldum şükür.bol zeytinyağlı incir tatlısını biraz sıcak yada ılık halde yanında suyla beraber yiyin ertesi gün çok rahat cıkarsınız tuvalete.bende hemorodiler beraber vardı .incire devam sorun falan yok artık

 8. asım can dedi ki:

  benim sorunum da ihtiyacımı tam olarak göremiyorum hemen hergün ihtiyacımı hissediyorum ama tam anlamıyla ihtiyacımı göremiyorum sizce ne yapmalıyım

 9. aslı dedi ki:

  ben de kabız oldum çok kötü birşey bence ama sürekli sıvı şeyler tüketin bana bunları ablam söyledi çünkü kendisi doktor.ve de vücudunuzu sıcak tutun.eğer bunların olmadığını yani bunlar görmezseniz doktora gitmelisiniz herkese geçmiş olsun..

 10. aslı dedi ki:

  arkadaşlar ben doktorum kabızlığın tedavisi veye ilacı var ama lütfen sizden rica ediyorum doktorunuza sormadan ilaç kullanmayınız doktorlar bunlar için var.bu arada bol su gibi sıvı şeyler tüketin bir kaç güne tuvalete çıkarsınız..geçmiş olsun

 11. hasan dalman dedi ki:

  benim bi sorum olcak günde bikere büyük abdestimi yapıyorum bu sağlık açısından iyimi ve kilo alamıyorum birde kola felan içince 2 gnde tuvalete çıkıyorum ama genelde hep birkere büyük abdestime çıkıyorum;Benim kilo almama engelmi sağlık açsından iyimi teşşekür ederim SAYGILAR

 12. ayşe dedi ki:

  kabızım kolonoskop yapıldı ilaçlarlan teüdavi görüyorum ama hala yapamıyorum çözümü nedir bagırsak çalıştırıcı ilaç falan varmı

 13. mustafa dedi ki:

  benim sorunum tuvaletmi yaparken çok zorlanıyorum.Öncesinde misket gibi yuvarlak,yuvarlak birbirine yapışmış şekilde adeta taş gibi sonrasında rahatlıyor ama yanma ve acı meydana geliyor.Bu sorunum için yardımcı olursanız sevinirim,şimdiden teşekkürler.

 14. Ayşe dedi ki:

  merhaba benim sorunum kabızlık bazen üç gün bazen üç günden de daha fazla tuvaletimi yapamıyorum ne yapmam lazım çok köt şişlik var karnımda bilgilendirirseniz sevnirim çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 15. hakan dedi ki:

  merhaba benim sorunum kabızlık dıçkıda sertleşme ve keçi dıçkısı gibi parça parça olmakta ve uzun süredir var.yaklaşık 1yıldır bazen düzelir gibi oluyor ama gene hep aynı günde 1 kez o da sabahları tuvalete çıkıyırum bundan önce karın sancım vardı ve dıçkıda kurtlanma vardı eklem ağrılarım vardı ne olur cevap yazın ne yapmam gerek

 16. salim dedi ki:

  barsaklarımın zor çalıştığını hissediyorum, çalıştırmak için birşeyler içiyorum, hazmı kolaylaştırmak için uğraşıyorum, ara sıra kabızlık var gibi düşünüyorum, ne yapabilirm?

 17. ahmet dedi ki:

  benim sorunum tuvaletmi yaparken çok zorlanıyorum.Öncesinde misket gibi yuvarlak,yuvarlak birbirine yapışmış şekilde adeta taş gibi sonrasında rahatlıyor ama yanma ve acı meydana geliyor.Bu sorunum için yardımcı olursanız sevinirim,şimdiden teşekkürler. ayni problemler bende de var yardimci olursaniz sevinirim…

 18. selma dedi ki:

  benim sorunum tuvaletmi yaparken çok zorlanıyorum.Öncesinde misket gibi yuvarlak,yuvarlak birbirine yapışmış şekilde adeta taş gibi sonrasında rahatlıyor ama yanma ve acı meydana geliyor.Bu sorunum için yardımcı olursanız sevinirim,şimdiden teşekkürler. ayni problemler bende de var yardimci olursaniz sevinirim…

 19. ibrahim dedi ki:

  Benim sorunum bağırsak tembelliği. Üniversite 2. sınıftan beri bu rahatsızlığı yaşıyorum. Burahatsızlığı özellikle Ramazanda daha çok hissediyorum.Ama son zamanlarda özellikle bitkisel ilaçlar içerek en aza indirgedim. Her sabah kahvaltıdan 15 dakika sonra mutlaka büyük abdestim gelsin gelmesin mutlaka tuvalete giderim ve beklerim. hiç yapamadığım zamanlar olur. fakat her zaman belirli bir miktar yaparım. Bazen tamamını çıkaramadığım için sürekli kalan kısım gaz üretir ve de şişkinlik yapar. Yıllardır her türlü tedavi yöntemine başvurdum fakat bu rahatsızlığı tamamen gidermek mümkün değil.

 20. kadir er dedi ki:

  BEKUNİS ilacın adı. günde 1 tane. fiyatı 3,5 milyon .ucuz yani. doktorlarda yazıyor. 30 adet var içinde… akşam yatmadan da içebilirsiniz. karnı bozmuyor. sadece dışkıyı yumuşatıyor. sizin yukarda saydığınız şeyleri bende yıllardır yaşadım. bir ara karışık bitkilerle falan devam ettim. çay gibi demleme şeklinde aldım ama yaklaşık 2 yıldır bu ilaçla eskiye nazaran çok iyiyim. Allah herkese şifalar versin.

 21. Buse SerDar dedi ki:

  BEKUNİS DENEN İLAÇ SÜREKLİ KULLANILMAMLI YOKSA KALICI KABIZLIK YAPAR, EN FAZLA 1 HAFTA KULLANILABILIR ARA ARA KULLANILMASINDA BIR SAKINCA YOKTUR AMA UZUN SURELI DEVAMLI KULLANILMALARDA TAMAMEN METOBOLIZMAANIZI BOZAR. BENDEN SÖYLEMSİ

 22. Harun dedi ki:

  Bendeki problem de 3 yıldır kabızlığa bağlı dışkılama alışkanlığımın değişmesi. Yediklerim yaklaşık 2 gün sonra ancak çıkıyor ve bu kadar süre içeride kalmasından dolayı karım şişiyor, ağrıyor. Dışkı yuvarlak ve tane tane geliyor çoğunlukla. Hatta iç basur olmuştum Daflon ve birkaç ilaç kullanarak iyileştim. Ayrıca ciddi gaz sorunlarım oluyordu, çörek otu yağı, keten tohumu yağı içerek rahatladım.
  Fakat işin özü, ne oldu nasıl oldu bilmiyorum birden bire başlayan bu kabızlıktan ötürü ben her gün çile çekiyorum Allah sabır versin. Ramazan’da 5 kilo verdim ama karnım hala şiş. Ne kötü bir rahatsızlıktır bu, Allah herkese şifalar versin.

 23. zeynep dedi ki:

  Benimde bağırsaklarım çok tembel bu yüzden kilo alıyorum bağırsaklarımı çalıştırmak için neler tüketmeliyim..

 24. zeynep dedi ki:

  bağırsak tembelliği için ne tüketmeliyiz….

 25. yusuf dedi ki:

  arkadaslar kendınızı kotu hıssettınızde 3 tane bıra ıcın ne kabızlık kalıyor ne bısey

 26. onur karlı dedi ki:

  arkadaşlar kabızlık veya barsak tembelliğinin birden çok sebebi olabilir.. öncelikle stress bunlardan biridir ve spor yapmıyor veya yapamıyorsanız bu da faktörleden biridir..BİRKAÇ TANE İNCİR YAŞ KURU FARKETMEZ ZEYTİN YAĞININ İÇİNE ORTADAN YARIP KOYUN EN AZ Bİ ON DAKİKA BEKLETİN DAHA SONRA YİYİN VE ÜSTÜNE ILIK SU İÇİN..BOL SU TÜKETİN kabızlık aynı zamanda susuzluktan da kaynaklanır.. HAVUÇ GİBİ POSALI YİYECEKLER TÜKETİN.. MUTLAKA STRESTEN UZAK DURUN.. KESİNLİKLE DÜZENLİ SPOR YAPIN… BU YAZDIKLARIMI UZUN SÜRE UYGULAYIN BİR İKİ GÜN İÇİNDE ETKİLERİNİ GÖRECEKSİNİZ.. SU İÇMEYİ BESLENME ALIŞKANLIĞINA ÇEVİRİN

 27. onur dedi ki:

  stressten kesinlikle uzak durun barsak stresten en çok ve çabuk etkilenen organlardandır..tuvalet alışkanlığına dikkat edin tuvalete girip kendinizi zorlamayın geldiği zaman gidin bu yazdıklarımı yapmak hem çok kolay hemde masrafız SAĞLILINIZA DİKKAT EDİN HERKESE GEÇMİŞ OLSUN

 28. alev dedi ki:

  kabızlığın önlenmesine en iyi çözümü kuru inciri akşam bir bardak kaynar suya ıslatıp sabah ılık su ilave ederek incirleri yedikten sonra suyunu içmekle buldum.tavsiye ederim.

 29. merve dedi ki:

  merhaba benim de hakan beyin problemine benzer sorunlarım var.kabızlık dıçkıda sertleşme ve keçi dıçkısı gibi parça parça olmakta ve uzun süredir var.yaklaşık 1yıldır bazen düzelir gibi oluyor ama gene hep aynı günde 1 kez o da sabahları tuvalete çıkıyırum bundan önce karın sancım vardı ve dıçkıda kurtlanma vardı. doktora gitmeli miyim ? bu bir hastalığın belirtisi midir ? aydınlatırsanız çok mutlu olurum 🙂

 30. ferhan yılmaz dedi ki:

  8 gündür kabızlık çekiyorum hiç dışarı çıkamadım neyapmam gerek teşekkürler

 31. rdvn dedi ki:

  bnm sorunum ise aynı koyun dışkısı qibi tane tane oluyor ve cok uzun sürede bir tuvalete cıkıyorum tilaks diye bir markanın karışık bitki çayını aldım ve hergün içiyorum evelsi qün tuvalete cıkıyorum artık cok rahatlatıyor midemi peki bu zararlımıdır cevaplarsanız sevnirim şimdiden teşekkürler

 32. mustafa dedi ki:

  Benim sornum tuvalete fazla cikamiyorum ben yemek az yediğim zaman yaklaşık bir hafta boyunca tuvalete cikamiyorum sisiyorum fazla yeyince 2gune düşüyor ama aşırı kilo alıyorum lütfen bana yardımcı olabilirmisinz doktora gitmeyi useniyorum ACIL yardim edin bana

 33. banu dedi ki:

  merhaba bende de kabızlık problemı vardı suan gectı bıtkısel haplar kullandım eczanelerden ılac aldım faydası olmadı doktorlar hıc fayda sağlamadı en sonunda basur oldum suan kendı kendımın doktoru oldum ve bı ark tavsıyesı uzerıne kantoron yağına başladım suan rahatım bılgınıze hepınıze gecmıs olsun

 34. candan dedi ki:

  2 aydır kabızlık çekiyorum doktora gidiyorim onemsemiyo kapsül veriyo sadece ailemde onemsemiyo bu önemli bi hastalık Olabilirmi acaba?

 35. mehmet dedi ki:

  ARKAdaslar sizler için en iyi onerebilecegim şey sabah kalktiginiz gibi 1tane elma yiyip üzerine ılık su tuketin bol lifli yiyecekler yiyin bol su tüketim. ancak bir fayda etmezse doğanay yeşil form caylari var muhteşem bir şey deneyin bu çaylar hem zayiflayip formda kalmaniza hem de bagirsaklari calistirirarak dışkınızın yumusamasini saglayacaktir. Ben günde 1fincan iciyorum yemekten sonra. Ancak sık kullanmayın 10 gün tuketin Barsaklarınızın durumuna göre x gün ara verin sık kullanınca bağırsakları tembellestirir daha da. ancak ara vererek icerseniz günde 2 3 defa cikarsiniz tuvalete. vücuttaki toksinlerin de atilmasini sagliyor eğer 1 fincanin faydasi olmazsa sabahlari AC karna aksamlari da yemekten sonra için. Allah yardimciniz olsun inşallah sizde de ise yarar…

BİR YORUM YAZ

sağlık